Aids Nedir Aids Belirtileri Nelerdir

AIDS Nedir? AIDS Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak 1981 yılında ABD’de ortaya çıkan ve 1985 yılından itibaren ülkemizde de görülen bu hastalığın en önemli sebebi, korunmasız cinsel ilişkidir. Ülkemizde hastalık heteroseksüel erkeklerde daha sık görülse de homoseksüel ve biseksüel erkeklerde de görülme oranı yüksektir. Ayrıca aynı enjektörü kullanan madde bağımlılarında ve hemofili hastalarında görülmektedir. Türkçe açılımı “Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” olan AIDS hastalığı, HIV adı verilen ve vücudu esir alan bir virüs tarafından genellikle cinsel yolla, kan transferi ve anneden bebeğe doğum esnasında geçen bir hastalıktır. Dünyada birçok insanı mağdur eden bu hastalık zamanla vücudun bütün direncini kırarak en ufak bir virüs hastalığında bile ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta HIV varlığının olması kişinin AIDS hastası olmasını gerektirmez. AIDS hastalığı, HIV virüsünün vücuda girmesiyle hemen kendini gösteren bir hastalık değildir. Virüs bağışıklık sistemini çökerterek, vücudu başka hastalıklara karşı savunmasız hale getirir ve sağlığı büyük ölçüde etkiler. Hastalığın belirtileri 10-12 sene sonra ortaya çıkabilir. Kan testi yaptırmadan kişinin AIDS hastası olup olmadığı uzun süre anlaşılmayabilir. Hastalık kadınlarda, erkeklerde ve her yaştaki insanda görülebilen bir hastalıktır. HIV pozitif olan bir kişi yıllarca sağlıklı bir şekilde yaşayabilir ve bu sürede hastalığı başkalarına bulaştırabilir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü vücuda girdikten sonra hemen belirti vermez. Virüsün vücuda girmesinden yıllar sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak hafifi belirtileri birkaç hafta içerisinde ortaya çıkabilir. Hastalığın hafif belirtileri kadın-erkek ayrımı olmadan herkeste aynı şekilde görülür. AIDS hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir.

Yüksek Ateş

AIDS hastalığının en çok görülen belirtisi yüksek ateştir. Hastalığın bulaştığı bireylerin yüzde 96’sında bu belirti görülür. Şüpheli bir cinsel ilişkiyi takip eden dönemde nedeni belli olmayan yüksek ateşle karşılaşılması durumunda AIDS hastalığından şüphe edilip en kısa sürede bir doktora başvurarak kan testi yaptırılmalıdır.

Deri Dökülmesi

AIDS hastalığının ilk ve hafif belirtilerinden biri de deri döküntüsüdür. Hastalığın belirtileri arasında yüzde 70 oranında deri döküntüsü görülür. Daha önce cinsel deneyim yaşanmamış biriyle ilişki yaşandıktan sonraki süreçte deride döküntü oluşursa en kısa sürede bir doktora başvurulmalı ve özellikle döküntülerin vücudun hangi bölgesinde olduğu anlatılarak AIDS hastalığı ile ilişkili olup olmadığı araştırılmalıdır.

Lenf Bezlerinin Büyümesi

HIV virüsünün vücuda girmesi ile akyuvarlar çoğalır ve lenf bezlerinde toplanır. Lenfoma adı verilen bu bezlerin şişmesine neden olur. Genellikle koltuk altı, boyun ve kasık bölgesinde ceviz büyüklüğünde ele gelen bezeler oluşursa HIV virüsü varlığından şüphelenilmelidir.

Farenjit

Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sonucu oluşan farenjit, boğaz bölgesinde ağrı, kaşıntı ve yutkunma zorluğu gibi şikâyetler ile ortaya çıkar. Şüpheli bir ilişki sonrası ortaya çıkan bu şikâyetler hafife alınmamalı ve en kısa zamanda bir doktora başvurularak kan testi yaptırılmalıdır.

İshal

AIDS hastalığı belirtileri arasında yer alan ishal, vücudun su kaybetmesine ve gerekli müdahalelerin zamanında yapılmaması durumunda kişiyi zor duruma sokacak olan bir hastalıktır. Hem ishal hastalığından kurtulmak için hem de AIDS ile ilişkisi olup olmadığının araştırılmasın için en kısa zamanda bir doktora başvurulmalıdır.

Mide Bulantısı ve Kusma

Genellikle kadınlar tarafından hamilelik belirtisi olarak algılanan bulantı ve kusma, şüpheli bir ilişki sonrası yaşanıyorsa en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır. Mide bulantısı ve kusma ile birlikte ateş de görülüyorsa AIDS hastalığı varlığından şüphe edilmelidir. Doktora başvurulduğunda şüpheli bir ilişki yaşandığından da bahsedilmelidir.

Baş Ağrısı

Hastalığa yakalananların yüzde 32’sinde görülen baş ağrısı, herhangi bir yorgunluk, uykusuzluk gibi bir temele dayanmıyorsa mutlaka AIDS belirtisi olarak düşünülmelidir.

Kas ve Eklem Ağrısı

Yakın bir dönemde şüpheli bir birliktelik yaşayanların durup dururken anlamsız yere kas ve eklem ağrıları hissetmesi AIDS hastalığının işareti olabilir. Yorgunluk, kas ve eklem ağrısı gibi durumlarda en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.