AIDS Nedenleri Nelerdir

AIDS Nedenleri Nelerdir?

AIDS hastalığı vücudun bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren, zayıflatan ve vücudu hastalıklara karşı dirençsiz bırakan bir hastalıktır. AIDS aşaması HIV virüsünün son evresidir. HIV virüsünün AIDS evresine geçiş dönemi boyunca geri dönüşümü mümkün olmayan bağışıklık sistemi hasarı gerçekleşir. Bağışıklık sistemi çöküşünün ardından AIDS evresine vücut giriş yapar. Kişi AIDS evresine ulaşmadan önce bir hastalık belirtisi yaşamayabilir. Yaşadığı bağışıklık sisteminin çöküş belirtilerini hasta sıradan soğuk algınlığı belirtileri ile karıştırarak yıllarca farkında olmayabilir. Bu kuluçka döneminin fark edilmemesi HIV virüsünün kolaylıkla yayılmasını sağlayarak AIDS hastalığının oluşma sebeplerini de meydana getiren ilk adımlardan olur. Kişi farkında olmadan başkalarına HIV virüsü bulaştırarak o kişinin AIDS hastalığına yolcuğunu başlatır.

AIDS Bulaşmasında Etkili Nedenler

l HIV pozitif bir kişide kullanılan enjeksiyon aletleri HIV negatif bir kişiye kullanıldığında HIV sağlıklı kişinin vücuduna yerleşmektedir.

l Bir sağlık görevlisi kan alım işlemi yaparken iğneyi kendisine istemsiz bir şekilde batırdığında düşük bir ihtimal dahi olsa HIV bulaşma riski bulunmaktadır.

l HIV pozitif bir annenin kontrolsüz bir gebelik süreci geçirmesi HIV virüsünün bebeğe geçmesini sağlamaktadır. HIV virüsü bulaşmadan dünyaya gelen bebeğin emzirme esnasında yapılacak hatalar nedeniyle HIV pozitif olma ihtimali mevcuttur.

l Test yapılmaksızın nakil yapılan kanlarda HIV virüsünün bulaşma ihtimali çok yüksektir.
AIDS Risk Faktörleri

l Korunmasız gerçekleştirilen cinsel ilişki

l Yabancı uyruklu insanlarla korunma gerçekleştirilmeden cinsel ilişkiye girmek

l Uyuşturucuların vücuda aktarımı için birden fazla kişinin kullandığı enjeksiyon aletlerini kullanmak

l HIV pozitif insanlar
HIV Yayılımına Sebep Olan Sıvılar

HIV virüsü temas ile hava yolu ile insanlar arasında yayılmamaktadır. Kan gibi bazı vücut sıvılarının insanlar arasında aktarımı meydana gelebilir ve HIV virüsü bu aşamada yayılım gösterir.

l Adet kanı gören bir kadın ve vajina sıvısı

l Sperm

l Anne sütü

l Anüs ve anüs içi astarı
Bu sıvıların insanlar arasında korunmasız ilişki veya sıvıların vücuda entegre olacağı herhangi bir temas HIV virüsünün sağlıklı kişiye geçişini sağlar. Fakat tükürük yolu ile geçmesi çok zor bir ihtimaldir. Tükürük içerisinde HIV miktarı bulaştırıcı seviyede bulunmamaktadır.