AIDS Kan Yoluyla Nasıl Bulaşır

AIDS Kan Yoluyla Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü kan, organ nakli, kan ürünleri, cinsel ilişki ya da iyi steril edilmemiş cerrahi malzemelerden dolayı insanlar arasında kolaylıkla yayılabilmektedir. Hastalık etkeni virüslerin en yoğun bulunduğu yer kan olduğu için özellikle sürekli olarak kan nakli yaptıran kişilerin hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır. Bunun yanında başka hastalarının enjektörlerinin kullanılması, sterilize edilmemiş ameliyat malzemeleri, jilet, makas ya da diğer kesici aletlerin kullanımı da AIDS hastalığının kan yoluyla yayılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca uyuşturucu bağımlılarının aynı enjektörü kullanmaları sonucunda da HIV virüsü bulaşabilmektedir.

Hastalık etkeni virüsler kan aracılıyla hızlı bir şekilde canlı vücuduna girebildiği için AIDS hastalığına sahip kişilerin kanıyla temas edilmemelidir. Hastalığın kan yoluyla bulaşma oranı dünya genelinde yüzde 20 civarındadır ve bu genellikle kan nakli ve diğer kan ürünleri üzerinden gerçekleşir. Ayrıca vücudun çeşitli bölümlerinde bulunan yaralarla temas etmek, kadınların adet döneminde ilişkiye girmek ya da öpüşmek gibi çeşitli eylemlerde de hastalık taşınabilmektedir.

AIDS’in Kan Yoluyla Bulaşması Nasıl Önlenebilir?

Kan yoluyla AIDS hastalığının bulaşmasını önlemek amacıyla yapılması gereken şey kan nakli yapılacaksa ya da kan ürünleri kullanılacaksa bunların gerekli testlerden geçirilmesini sağlamaktır. Aynı şekilde organ nakli gerçekleşecekse veya sperm bankasından sperm alınacaksa da ilgili HIV virüsü testleri yaptırılmalıdır. Kan bankalarında bulunan kanların çoğu bu testlerden geçirilse de herhangi bir ihtimale karşın önlemleri almak ileride pişman olmamak adına önemli bir konudur. Önceki dönemlerde bu konuyla ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı günümüzde dünya genelinde ülkemizde dahil olmak üzere birçok bölgede kan ya da organ nakli yapılacağı zaman gerekli tarama çalışmaları yapılarak kişilerin olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimali ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca sağlık kurumlarından çeşitli hastalıkların teşhis aşamasında kan örneği alınacağı zaman tek kullanımlık enjektörlerin uygulanması da HIV virüsünün yayılmasını engellemektedir. Bunların yanında AIDS hastalığının kan yoluyla insanlar arasında geçişini engellemek amacıyla HIV taşıyan iğne, kesici alet ya da şırınga gibi aletlerin atılması gerekir. Alınan bu önlemlerin sinsi bir şekilde ilerleyen ancak zararlı etkileri büyük olan AIDS hastalığına yakalanma ihtimalini ortadan kaldırdığı unutulmayarak bu konuda gereken özen gösterilmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.