AIDS Kan Testi Nedir Nasıl Yaptırılır

AIDS Kan Testi Nedir? Nasıl Yaptırılır?

AIDS kan testi kişilerin AIDS tedavisine erken başlamasına olanak sağlamaktadır. HIV virüsünün AIDS evresine geçmeden kontrol altına alınması yapılacak kan testine bağlıdır. AIDS hatalığı belirtilerinin diğer basit hastalıklar ile benzer nitelik taşıması sebebi ile geç fark edilmesine sebep olabilir. Bu nedenle şüpheli bir ilişki veya durum ardından antikor üretim aşamasına gelindiğinde AIDS kan testi yaptırılması önerilmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten 6-12 hafta aralığında vücutta virüse karşı antikor üretimi başlamaktadır. Yapılan AIDS testi ise virüse karşı üretilen bu antikorları saptamayı sağlar. Bazı kişilerde 6 hafta boyunca antikor seviyesi saptanabilecek kadar yükselemeyebilir bu nedenle kişi test sonucunda negatifliği görerek bir daha test yaptırmamayı tercih eder. Bu durum ise hastalığın gelişmesine ve hayat kaybına sebebiyet verebilmektedir. Testin yapılması 12 haftaya yakın bir dönemde olduğu takdirde daha net sonuçlar elde edilecektir.

AIDS kan testi ELISA testi olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer adı ile ‘’Anti HIV testi’’ olan AIDS kan testinin kişiye AIDS bulaşma şüphesinin hemen ardından yapılması sahte sonuç verecektir. HIV virüsünün vücuda girmesi ile ELISA testinde saptanacak antikorların üretimi hemen başlamamaktadır. Zaman içerisinde antikorlar artarak ELISA testinde saptanmaktadır. Bu nedenle belirtilen süreye kadar beklenilmesi gerekmektedir.

HIV saptama testlerinde önce p24 testi yaptırılmalıdır. p24 kişinin vücudunda barınan HIV virüsüne ait bir proteindir ve p24 testinde bu proteinler tespit edilirse kişi HIV pozitif demektir. Vücudun üretmekte olduğu Anti-HIV antikorları virüsün bedene geçmesinden itibaren 3 ay içinde üretilmektedir. 3 ay ardından Anti-HIV testi kesin sonuç verecektir. Daha erken test yaptırmak yalancı negatif sonuç vereceğinden ötürü belirtilen sürelere uyulması kesin sonuca ulaşımı sağlayacaktır.

Testin pozitif olmasının ardından ise yine test tekrarlanarak doğruluğu tespit edilir. Testin doğrulanması Western Blot testi ile gerçekleştirilir. Vücut birçok HIV antijeni üretmektedir. gp41, gp160, gp120, p40, p65, p18, p31, p55/51 ve p24 antikorlarını Western Blot testi tespit ederek doğrulamayı sağlar.

ELISA testi ile Western Blot testi arasında bulunan fark ise ELISA testinde HIV virüsüne dair vücudun antikorların üretip üretmediğine bakılır. Fakat ELISA testi sadece HIV odaklı bir test olmadığı, diğer hastalıkların tespitinde de kullanılması sebebi ile çıkan sonucun doğrulanmasını gerektirir. Doğrulanması adına Western Blot testi yapılarak AIDS virüsünün birçok antijenik yapısına karşı vücudun ne hangi antikorları ürettiği saptanır ve hastalık netleşir. Çünkü vücut hastalığın bulaştığı aşamadan itibaren HIV virüsünün birçok antijenin yapısına karşı antikor üretimine sadece bir bölümünden başlayabilir. Hangi bölümlerine karşı antikor üretildiğinin tespiti için Western Blot şarttır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.