Aids İlaçları Kullanımı ve Faydaları

AIDS hastalığı bağışıklık sistemini çökerten bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın tedavisinde bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanılır. Bağışıklık sisteminin zayıflayan hücrelerini güçlendirmek amacıyla ve hastalığa kronik bir savaş açması amacıyla bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

AIDS İlaçları Kullanımı

AIDS hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar cd4t bağışıklık hücrelerinin güçlenmesini sağlayan ilaçlardır. Emtriva, Viread ve Sustiva isimli ilaçlar bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar farklı periyotlarda kullanılabileceği gibi üçlü kokteyl şeklinde tek bir hap olarak da kullanılabilmektedir. Bu ilaçların tek bir hap olarak kullanılması hastaların kendilerini daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bu üç ilacın farklı periyotlarda ve kiminin aç karnına, kiminin de tok karnına kullanılması gerekiyordu. Bu durum hastaların ilaçların saatlerini kaçırmalarına ve bunun sonucu olarak da hastalığın bu ilaca karşı dayanıklılık kazanmasına neden oluyordu. Bu nedenle tek bir hap şeklinde kullanılması daha uygun olmaktadır. Ayrıca maddi olarak da bu üç hapın maliyeti hepsinin tek bir hapta birleştirilmiş formunun maliyetine göre daha fazladır. Tek hap olarak kullanılması da bu yüzden çok daha uygundur. AIDS ilaçları, hastalığı tamamen ortadan kaldıran ilaçlar değildir. Bu ilaçların amacı, kandaki HIV virüsünün miktarının azaltılması ve bağışıklık sisteminin daha az hasar görmesini sağlamaktır. Kullanılan bu ilaçlarla yaşam kalitesi arttırılabilir ve yaşam süresi uzatılabilir. Ancak, bu ilaçların hastalığı yenmede kesin bir çözüm sunmadığı da bilinmelidir.

AIDS İlaçları

Nükleozit Revers Transkriptaz İnhibitörleri (NRTI); HIV virüsünün Revers Transkriptaz isimli bir proteinini etkilemektedir.

Nükleotit Revers Transkriptaz İnhibitörleri (NtRTI); bu ilaç da aynı NRTI gibi çalışmaktadır ve hastalığın bir proteinini etkilemektedir.

Nonnükleozit Revers Transkriptaz (NNRTI); revers transkriptaz isimli proteini etkileyen bu ilaç da diğer NRTI ve NtRTI’lardan farklı olarak çalışmaktadır.

Proteaz İnhibitörleri; HIV virüsünün proteaz adı verilen bir başka proteinine etki etmektedir.

Füzyon ve Giriş İnhibitörleri; bu ilaçlar, HIV virüsünün bağışıklık sistemindeki hücreye tutunmuş olduğu yeri hedefleyip onu engellemeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, direk olarak HIV virüsüne tutunarak, bu virüsün hücreye girişini etkilemektedir.

Bu ilaçların çoğu virüsü durdurmak için ve kendi kopyasını oluşturmasını engellemek amacıyla kullanılır. Bazı ilaçlar ise virüslerin hücrelere yerleşmesini ve hastalığın yayılmasını önler. Bu ilaçlar hastalığın ilerlemesini önlerken birtakım yan etkilere de neden olur. Retroviral AIDS ilaçları yan etkileri, halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk, ishal, bulantı ve kusmadır. Çok nadir de olsa tedavi gören bazı hastalarda şeker ve lipid düzeyinde dengesizlik, kemik kaybı , göbek, boyun ve kollarda anormal yağ dağılımı görülebilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.