Aıds Hastalığında Pencere Dönemi Nedir

Aıds Hastalığında Pencere Dönemi Nedir?

Aıds oldukça tehlikeli bir hastalıktır. HIV adı verilen virüsün ilerlemiş dönemi Aıds olarak ifade edilmektedir. Tedavisi mümkün olmayan bu süreçte pencere dönemi önemlidir. İlk pencere ve ikinci pencere dönemleri yapılan Aıds testleriyle ilgilidir. İlk testten çıkan sonucun ilk 3 ya da 6 ay içerisinde sürecine pencere dönemi adı verilmektedir. Bir diğer ifade ile izleme dönemi de denilebilir.

Pencere dönemi yapılan tedavi sürecinde önem arz etmektedir. Klinik ve laboratuarlarda bu dönemde dikkatle takip edilmektedir. Hastalığın ilerleyişi, virüsün yayılma hızı ve iki dönem arasındaki değişim pencere döneminde takip edilmektedir. Elde edilen sonuçlara göre bazı yeni test ya da tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Aıds sürecine giren bir hasta için tıbbi olarak yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Ne yazık ki bu yöntemler sadece virüsün hızını yavaşlatabilmektedir. Virüsün tamamıyla vücut içerisinden atılması şuana kadar başarılamamıştır. Tüm dünyada bilimsel pek çok çalışma ve araştırma yapılsa da, henüz tam olarak kesin bir sonuca varılamamıştır. Aıds hastalığında tedavinin çok zor olduğunu ve hatta imkansıza yakın olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle yapılması gereken kendimizi Aıds virüsünden korumak olacaktır. Bu virüs çeşitli yollarla bulaşmaktadır. Bulaşıcı bir virüs olan Aıds kan, emzirme ve cinsel ilişki ile kişilere bulaşmaktadır.

Aıds hastalığında pencere dönemi olarak ifade edilen izleme sürecinde alınan sonuçlara göre hareket edilmelidir. İlk yapılan testlerden sonra bazen 3, bazen de 6 aya kadar beklenir. Bu süreçte virüsün durumu tespit edilmeye çalışır. Belli bir sürenin sonunda yeniden bir test yapılır ve ikinci pencere dönemi takip edilmeye başlanır. Her iki dönemde de tıbbi tüm sonuç ve veriler kayıt altına alınmaktadır. Aıds ile mücade etmek, tedavi yöntemlerini en iyi şekilde uygulamak süreci uzatacaktır. Hastalık daha yavaş ilerleyecek ve ölüm zamanı biraz daha ertelenmiş olacaktır. Herhangi bir mücadele ya da tedavi uygulanmadığı takdirde ise süreç çok daha hızlı olacaktır. Virüs kısa sürede yayılacak ve bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonlarla mücadele edemez hale getirecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.