AIDS HASTALIĞINDA BESLENME NASILDIR

Aıds hastalığına yakalananların dengeli ve düzenli beslenmeleri büyük önem arz ediyor. Sağlıklı besinlerin tüketilmesi, beslenme düzeni ve bilinçli beslenme alışkanlığı yaşam kalitesi açısından olmazsa olmazdır. Aıds hastalığında aile, iş ve sosyal hayat kalitesi etkilenmektedir. Bu etkiyi minimum seviyeye indirmek için düzenli beslenmenin önemi çok fazladır. Bağışıklık sistemini ciddi şekilde etkileyen Hıv virüsü zamanla vücudu çalışamaz hale getirmektedir. Bu etkileri uzun vadeye yaymak, yaşam kalitesini arttırmak ve hastalığın etkilerinden kurtulmak için bilinçli bir şekilde beslenilmesi gerekiyor.

Düzenli ve bilinçli beslenerek beden ağrılarını azaltabilirsiniz. Kaybolan vitamin ve mineralleri dengeleyebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırabilirsiniz. Aıds gelişimini yavaşlatabilir ve tedavi sürecinin olumlu etkilerini yükseltebilirsiniz. Düzenli beslenme sayesinde yaşam kalitesini arttırabilir ve normal yaşamla entegre olabilirsiniz. Hıv virüsüne sahip bireylerde ateş, yorgunluk, kilo kaybı, kusma, cilt sorunları, öksürük ve buna benzer belirtiler fazlasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları gidermek ya da minimum seviyeye indirmek için de sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi çok fazla olmaktadır.

Hıv virüsü ile baş etmek için sebze, meyve ve tam tahıl içerikli besinler tüketilmelidir. Yağsız proteinler alınmalı, şeker, gazlı içecekler ve şeker ilaveli besinlerden uzak durulmalıdır. Az yağlı ve aynı zamanda protein değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi hastalıkla mücadele sürecinde büyük önem arz etmektedir. Bu süreçte bilinçli olmanın öneminden söz etmiştik. Bunun için de kalori kontrolü olmazsa olmazdır. Her gün düzenli olarak kalori kontrolü yapmalısınız. Aynı şekilde protein ve karbonhidrat hesapları da yapılmalıdır. Yağ, vitamin ve mineral alımları da düzenli olarak takip edilmelidir.

Özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. A, B, C ve E vitaminleri Aıds virüsüne karşı etkin bir araçtır. Çinko ve selenyum mineralleri de Aıds ile mücadelede önemli minerallerdir. Son olarak bol su tüketiminden söz etmek istiyoruz. Sağlıklı bir vücut yapısı için bol su içilmesi şart. Hıv virüsünün hücreler üzerinde olumsuz etkileri çok fazladır. Bol su tüketimi ile hücrelerin şekillenmesi ve yenilenmesi sağlanabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.