Aids Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

AIDS Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

HIV adı verilen bir virüsün vücudu esir alarak bağışıklık sistemini çökertmesi ile vücudun başka hastalıklara karşı direncini kıran bir hastalıktır. AIDS hastalığı genellikle cinsel yolla, kan yoluyla ve anneden çocuğa doğum yoluyla geçen bir hastalıktır. Bu virüs zamanla vücuttaki tüm direnci ortadan kaldırarak en ufacık basit hastalıklara karşı bile vücudu korumasız bırakır. Virüs, vücuda girdikten sonra hastalık hemen ortaya çıkmayabilir. Hastalık vücutta uzun seneler bulunabilir ancak herhangi bir belirti göstermeyebilir. AIDS hastalığı belirtileri 10-12 sene sonra görülebilir.

AIDS Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalık birçok farklı yolla bulaşmaktadır. Ancak halk arasındaki yanlış inancın aksine bu hastalık, tokalaşma, sarılma, tükürük, dokunma, öksürük ve hapşırık gibi yollarla bulaşmamaktadır. Virüs hassas bir yapıya sahip olduğu için vücut dışında fazla yaşayamaz.

l Cinsel yolla bulaşır; hastalığın en sık bulaştığı yollardan biri cinsel ilişkidir. Korunmasız olarak yapılan cinsel ilişkilerde hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Bu hastalığın anal ilişki ile bulaşma riski, vajinal ilişki ile bulaşma riskinden daha fazladır. Bu da homoseksüel ilişkilerin hastalığın bulaşmasında önemli rol oynadığına işaret ediyor.

l Anneden çocuğa; anneden doğum esnasında kan yolu ile ve emzirme sırasında anne sütünden çocuğa HIV virüsü bulaşabilmektedir. Bunun için anne adayının gerekli testleri yaptırarak bilinçli bir şekilde hamile kalması ve hastalığın çocuğa bulaşmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

l Kan yoluyla; hastalığın bir başka bulaşma yolu bilinçsizce yapılan kan transferleridir. Ayrıca bir zamanların gençleri arasında popüler olan kan kardeşliği akımı da bu hastalığın yayılmasına neden olmuştur. Ayrıca dışarıda berberlerde traş olurken kullanılan traş bıçağının her kişide farklı olarak kullanılması gerekir.
AIDS Belirtileri Nelerdir?

Hastalık virüsü bedene girdikten sonra belirtileri hemen ortaya çıkmamaktadır. AIDS hastalığı belirtileri 10 seneyi aşkın bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Kadın erkek herkeste görülen belirtiler aynıdır.

l Yüksek ateş; hastalığın bulaştığı bireylerin yüzde 96’sında erken dönemde yüksek ateş görülüyor. Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası başlayan ve herhangi bir hastalığın temel almayan yüksek ateş görülürse en kısa sürede bir doktora başvurulması gerekir.

l Deri dökülmesi; virüsün bulaştığı bireylerde yüzde 70 oranında görülen bir belirtide deri döküntüsüdür. Şüpheli bir cinsel ilişkiyi takip eden günlerde deride döküntü başladıysa doktora başvurulması gerekir.

l Lenf bezlerinin büyümesi; boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerindeki lenf bezlerinde büyüme olduysa, bu ileride bağışıklık sisteminde bazı sorunların ortaya çıkacağına işarettir. Bu bezlerde büyüme meydana geldiyse doktora başvurulmalıdır.

l Farenjit; boğaz bölgesinde kaşıntı, ağrı gibi belirtiler varsa bu farenjit belirtisidir. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi nedenlerle ortaya çıkan farenjit, şüpheli bir ilişki sonrası ortaya çıktıysa bu AIDS belirtisi olabilir.

l İshal; genellikle üşütme ya da yenilen bir şeyin etkisi ile ortaya çıkan ishal, vücutta su kaybına neden olur. Gerekli müdahale yapılmazsa kişiyi zor duruma sokabilecek bir hastalık olan ishalin altında AIDS hastalığının yatma ihtimali araştırılmalıdır.

l Mide Bulantısı ve Kusma; ateş ile birlikte meydana gelen mide bulantısı ve kusma eğer şüpheli bir ilişki sonrası yaşanıyorsa, AIDS hastalığının diğer belirtileri ile eşleşip eşleşmediği kontrol edilmelidir.

l Baş ağrısı; virüsün vücuda girmesinden bir iki hafta sonra ortaya çıkan ve herhangi bir sebebe bağlı olmayan baş ağrısı altında yatan sebebin araştırılması için doktora danışılmalıdır.

l Kas ya da eklem ağrıları; şüpheli bir ilişkiden sonra vücutta sebepsiz yere oluşan eklem ve kas ağrıları ve hiçbir sebep yokken oluşan yorgunluk ve halsizlik oluşması durumunda AIDS hastalığından şüphe edilebilir.
AIDS Hastalığı Tedavisi

Dünya genelinde birçok araştırma yapılsa da HIV virüsünü tamamen yok edecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Bunun yanı sıra virüsün etkilerini azaltıp vücuda daha fazla zarar vermesini engellemek için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. AIDS hastalığı tedavisi erken teşhis ve ilaç ile yapılır.

l Erken teşhis ile tedavi; hastalığın tedavisi için erken teşhis şarttır. Yukarıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçı şüpheli bir ilişkiden sonra görülüyorsa hemen bir doktora danışılmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır. Erken teşhis hem hastalığın bulaşmasını engeller, hem de tedavide ne gibi yolların uygulanacağını belirler. Erken teşhis için ELISA ve PCR testleri yapılmaktadır. Şüpheli bir ilişkiden en az üç ay sonra ELISA testi, üç hafta sonra da PCR testi yatırılarak sonuca ulaşılabilir.

l İlaç Tedavisi; ilaç tedavisi ile hastalığın tüm etkileri ortadan kaldırılamamaktadır. Ancak, bağışıklık sistemi kuvvetlendirilerek, hastalıklara karşı bünye biraz daha dirençli hale getirilir ve yaşam kalitesi biraz da olsa arttırılabilir. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar yaşam boyu kesintisiz kullanılmalıdır.