AIDS Hastaları Belirtileri ve Tedavisi

Bağışıklık yetmezliği sendromu olarak da bilinen AIDS hastalığı dünya genelinde en yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Sağlıklı bireylere de bulaşabilme AIDS hastalığına neden olan virüsler vücuda ilk girdiğinde hızlı bir şekilde adaptasyon sürecine girer ve ortam şartlarına uyum sağlar. Daha sonra kan hücrelerini yok ederek organlara yeterli miktarda besin ve oksijen iletimini engeller. Bu şekilde yavaş yavaş bağışıklık sistemine ve diğer vücut fonksiyonlarına zarar veren virüsler ilerleyen dönemlerde daha çok alana yayılarak ölümcül kanser hastalıklarının oluşumuna bile neden olabilmektedir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS sanılanın aksine bu hastalığa ait virüsleri taşıyan kişinin yanında oturmayla, aynı havanın solunmasıyla ya da ona dokunulduğunda bulaşan bir hastalık değildir. AIDS genel olarak korunmasız cinsel ilişkiyle, kan yoluyla ve HIV virüsünü taşıyan hamile bayanlardan bebeğe geçmektedir.

AIDS’in Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer bir kişi kendisine AIDS hastalığının bulaştığından şüpheleniyorsa bu durumda ilk olarak ELISA testi yapılmaktadır. Bu test sonucunda kişide HIV virüsünün bulunduğu ortaya çıkmışsa bunu desteklemek amacıyla anti-HIV testi de uygulanmaktadır. AIDS ciddi bir sağlık problemi olduğu için teşhis aşamasında hiçbir ayrıntı göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle ELISA testi sonuçlarında kişide AIDS hastalığının olmadığı tespit edilse dahi 6 ay sonra ikinci bir test yaptırılması daha sağlıklı bir işlem olacaktır.

AIDS’in Belirtileri

Hastalık etkeni virüsler vücuda ilk girdiğinde çoğunlukla herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Yaklaşık 10 yıl gibi uzun bir zaman aralığında bağışıklık sistemini içten içe yok eden virüsler kişiyi zararlı mikroorganizmaların yol açtığı diğer hastalıklara karşı tamamen savunmasız bırakır. AIDS’li hastalarda görülen belirtiler genel olarak iştahsızlık, geceleri terleme nöbetleri, lenf bezlerinde büyüme, sürekli olarak öksürme, vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan yaralar, ishal, akciğer hastalıkları, karaciğer problemleri, uçuk ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları şeklinde sıralanabilir. Hastalığın olması için bu belirtilerin tamamının olması gerekmez. Bir ya da birkaçının bulunması AIDS hastalığına neden olan virüslerin vücutta bulunduğunu gösterebilmektedir. Eğer AIDS hastalığında tedavi sürecine erken başlanmazsa ilerleyen dönemlerde bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine ve bunun sonucunda da akciğer ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden hastalıkla ilgili herhangi bir şüphede kesinlikle gerekli olan AIDS testleri yaptırılmalıdır.

AIDS Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

HIV virüsü genellikle vücutta bulunduğu halde herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Bu nedenle hastalık etkenlerini taşıyan bireyler kan testleri yapılmadan tespit edilemeyeceği için AIDS hastalığını önlemek amacıyla yapılması gereken ilk şey cinsel ilişki sırasında korunmaktır. Hastalığın yayılmasındaki en büyük etkenlerden diğeri de kan ve organ naklidir. Kan ya da organ nakli gerçekleşeceği zaman AIDS testleri yaptırılmalıdır. Ayrıca şırınga, bisturi ya da diğer ameliyat malzemelerinin sterilizasyonunun düzgün bir şekilde yapılması HIV virüsüne karşı korunmayı sağlamaktadır.

AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde tıp alanında birçok yenilik yaşansa da AIDS hastalığını tamamen ortadan kaldırabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı üretilememiştir. Hastalık etkeni virüsleri vücuttan temizlemek mümkün olmasa da bazı ilaç tedavileri uygulanarak virüslerin daha çok alana yayılması engellenebilmektedir. AIDS kişinin hayatı boyunca devam eden kronik bir hastalık olduğu için doktor tarafından önerilen ilaçların ömür boyu kullanılması gerekir. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında hasta beslenme düzenine dikkat etmeli, günlük sıvı ihtiyacını karşılamalı, stresten uzak durmalı ve havası kirli olan ortamlarda bulunmamalıdır. Bu tür konulara dikkat edilerek ve doktorun da tavsiyelerine uyularak AIDS nedeniyle kansere yakalanma ihtimali ortadan kalkar ve hastalıkla ilgili belirtilerin şiddeti azaltılabilir.