AIDS Erken Teşhis Edilebilir Mi

AIDS Erken Teşhis Edilebilir Mi?

En tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan birisi olan AIDS’in genel olarak bulaşma şekli vücudunda hastalık etkeni virüs bulunan ya da bu hastalığa yakalanmış kişiyle korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girmektir. Aynı şekilde kan yoluyla da bulaşabilen AIDS sağlıklı bir bireyin bağışıklık sistemini çökerterek onu hastalıklara karşı savunmasız bir hale getirir. Bu hastalık sinsi bir şekilde ilerlediği için ilk başlarda belirgin belirtiler vermez. Hastalıkla ilgili şikayetler oluşmaya başladığında ise virüsler vücudun büyük bir bölümüne yayılmış durumda olur. Bu aşamadan sonra da tedavi neredeyse imkansızdır.

Günümüzde bu hastalığı yüzde yüz oranında yenebilecek bir aşı ya da ilaç bulunmadığı için AIDS hastalığında erken teşhis oldukça önemli bir konudur. Eğer korunmasız olarak cinsel ilişki yaşandıysa ya da HIV virüsü olma ihtimali bulunan kişilerin vücut sıvılarıyla temas olduysa kesinlik HIV tarama testi yapılmalıdır. Ayrıca genel olarak AIDS hastalığında görülen yüksek ateş, kilo kaybı, yorgunluk, deri döküntüleri, baş dönmesi, sürekli olarak öksürme, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler bulunduğunda da test yaptırmak ileride herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına önemlidir.

AIDS hastalığının erken teşhis aşamasında çoğunlukla ELISA testi uygulanıyor olsa da test sonuçları genellikle negatif olarak çıkmaktadır. Bu nedenle sadece ELISA testine bağlı kalarak kişide HIV virüsünün olup olmadığı konusunda net bir bilgi söylenemez. Hastalığın tanısı konulurken serum içerisinde HIV virüslerine karşı üretilen antikorlar incelenmelidir. Eğer test birkaç kez tekrarlandığı halde sonuçlar pozitif çıkarsa bu durumda Westem-Blot testi yapılarak sonuçlar doğrulanmalıdır. Bunun dışında erken enfeksiyon evresinde hastadan alınan örneklerin bulunduğu serumda anti-HIV antikorlarına ait pozitiflik seviyesi düşükse p24 antijeni belirlenmesi ve HIV-RNA testi gibi ek uygulamalar da yapılarak AIDS hastalığının varlığı kesin olarak belirlenmeye çalışılır.

AIDS çok ciddi bir sağlık problemi olduğu için erken teşhis hastalığın olumsuz etkilerini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tedavi sürecine erken başlandığında hastanın enfeksiyonlara bağlı olarak ölüm riski azalır ve yaşam kalitesi artar. Ayrıca hastalıkla mücadelede kişinin günlük hayatında yaptığı aktiviteler ve beslenme düzeni de etkili olduğu için bu doğrultuda uygun bir plan yapılarak hastalığın ilerlemesi engellenebilir.