AIDS Belirtileri ve Tedavisi

AIDS, Belirtileri ve Tedavisi

Türkçe’deki anlamı bağışıklık yetmezliği sendromu olarak tanımlanan AIDS kan yoluyla ya da bu hastalığa yakalanan kişilerle cinsel ilişki yaşanması sonucunda bulaşan bir hastalıktır. HIV adındaki bir virüsün neden olduğu AIDS hastalığı vücutta ilk oluşmaya başladığı sırada bağışıklık sistemini çökerterek hastalık etkeni virüslere karşı direnci engeller. Böylece HIV virüsü daha kolay üreyerek diğer organlara da yayılmak için kendisine uygun bir ortam oluşturmuş olur. Kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığı için basit bir nezlenin etkileri bile ağır şekilde hissedilir. AIDS her yaşta ve cinsiyette görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. HIV virüsü vücuda ilk girdiğinde herhangi bir belirti ortaya çıkarmamaktadır. Bu nedenle hastalığın varlığı genellikle kişiye yapılan kan testlerinin sonucunda ortaya çıkarılabilmektedir. AIDS kişiyi tamamen savunmasız bir hale getirdikten sonra etki gösteren bir hastalık olduğu için virüsler vücuda girdiğinde kişinin bünyesine göre 5-6 yıl gibi uzun bir süre sonunda belirtiler gösterir. Ancak hastada belirtiler görülmese dahi eğer virüs vücutta bulunuyorsa diğer insanlara da bulaşma ihtimali vardır. Bu nedenle AIDS hastalığına karşı çok dikkatli olunmalı ve virüs etkenlerine karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

AIDS Hastalığı Kimlerde Görülür?

En tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan birisi olan AIDS ülkemizde ilk olarak 1985 yılından itibaren ortaya çıkmıştır. Şuana kadar elde edilen verilere göre toplamda 1300 kişinin bu hastalığa yakalandığı tespit edilmiştir. AIDS hastalığının en sık görüldüğü iller Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir ve Bursa gibi hem nüfus bakımından yoğun hem de turistik olan bölgelerdir. AIDS hastalığının oluşmasındaki en büyük etken cinsel ilişki sırasında korunma yapılmamasıdır. Hastalığa yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturmakla birlikte homoseksüeller, hemofili hastaları, biseksüeller ve madde bağımlılarında da yaygın bir şekilde görülmektedir.

AIDS Tanısı Nasıl Konur?

Vücutta AIDS hastalığına dair enfeksiyon oluşumları varsa doktorlar tarafından ELISA testi yapılmaktadır. Eğer bu test sonucunda elde edilen verilere göre HIV virüsünün varlığı tespit edilirse başka testlerde yapılmaktadır. Çünkü ELISA testi hastalığın varlığını kesin olarak belirlemeye yardımcı olmamaktadır. Bu nedenle P24 antijen testi ve anti-hiv testi gibi bazı uygulamalar da yapılarak ELISA testinin sonuçları desteklenmiş olunur. Bunun yanında eğer ELISA testi negatif çıkarsa kişinin 6 ay sonra tekrar gelerek aynı testleri yaptırması istenmektedir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığının bir kişiden diğerine bulaşması aşağıda belirtilen 3 yolla gerçekleşir;

l Vücudunda HIV virüsü bulunan birisiyle korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek

l AIDS hastalığı bulunan veya kanında HIV virüsü olan kişilerin kanıyla temas etmek ya da bu kişilerden organ nakli yapılması

l HIV virüsünü taşıyan bir bayanın hamile kalması sonucunda AIDS hastalığı bebeğe de geçebilmektedir.
AIDS Belirtileri

HIV vücutta yavaş yayılan bir virüs olduğu için AIDS hastalığına dair belirtiler çok uzun bir süre geçtikten sonra ortaya çıkmaktadır. HIV virüs sağlıklı bir kişiye bulaştığında ilk olarak kan hücrelerinin yapısını bozar ve onların kendisini yok etmesine neden olur. Kan hücrelerinin sayısı azaldıkça da diğer hücrelere yeterli miktarda besin gidemez ve zamanla vücudun savunma mekanizması çöker. Bunun sonucunda da kişi en ufak bir hastalığı bile ağır şekilde geçirir.

AIDS hastalığında görülen belirtiler ise genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

l Yüksek ateş

l İştahsızlık ve aşırı derecede kilo kaybı

l Lenf bezlerinin büyümesi

l Akciğer hastalıkları

l Vücudun çeşitli bölümlerinde oluşan yaralar ve enfeksiyonlar

l Geceleri terleme ve zor nefes alma

l Sürekli ishal olmak

l Uzun süreli öksürük
Yukarı bahsettiğimiz belirtilerden birkaç tanesi bulunuyorsa kesinlikle bir doktora muayene olunarak AIDS hastalığıyla ilgili testlerin yaptırılması ileride daha büyük sağlık problemlerinin yaşanmaması adına oldukça önemli bir konudur.

AIDS’ten Nasıl Korunabiliriz?

l AIDS hastalığının sağlıklı bireylere geçmesindeki en büyük etkenlerden birisi korunmasız cinsel ilişkidir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kesinlikle gerekli önlemler alınmalıdır.

l Kan nakli yapılırken kullanılacak kana AIDS testi yapılmalıdır. Ayrıca ameliyat malzemelerinin, şırıngaların ve diğer cerrahi aletlerin sterilizasyonu düzgün bir şekilde yapılmalıdır.
AIDS Tedavisi

Günümüzde sağlık alanında önemli gelişmeler yaşanıyor olsa da AIDS hastalığına neden olan HIV virüsüne karşı etkili bir aşı henüz bulunamamıştır. Ancak bazı ilaç tedavileri uygulanarak enfeksiyonun yayılma hızı ve virüslerin diğer organlara geçişi yavaşlatılarak hastanın ağrı çekmesi engellenebilir ve ölüm riski azaltılabilmektedir.