Ağaç Adam Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

AĞAÇ ADAM HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Ağaç adam hastalığı, el ayaklar üzerinde oluşan siğillerin, ağaç köküne benzer hücrelerin deri altından üstüne doğru çıkmasıyla ve zamanla ağaç gövdesi görünümü oluşturan bir hastalıktır. Ağaç adam hastalığı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az miktarda görülen bir hastalıktır. Milyonda bir görülme oranı vardır. İlk olarak Endonezya da görülmüş olan hastalık, görülen kişinin erkek olması ve dünyada ilk kez görülmesi nedeniyle ağaç adam hastalığı ismini almıştır. Ağaç adam hastalığı, siğil oluşumuna neden olan papilloma virüsünden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Bu hastalığın temelini HPV virüsü oluştururken genetik faktörlerin ve A vitamini eksikliğinden de kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Ağaç adam hastalığının oluşmasında etkin olan papilloma virüsü ilk etapta kuluçka döneminde bekler, zamanla düşme veya yaralanmadan kaynaklı olarak virüsler aktif hale gelerek bakterisel olarak üreme yönünde hareketlilik gösterir. Bu hareketlilik sonucunda başlangıçta ufak olan siğiller zamanla büyüyerek dallanmaktadır. Hastanın ellerini kullanamamasına neden olmaktadır. Köklerin bu kadar büyümesi, ellerin işlevini yitirmesine neden olmakta ve kişi yemek yiyememe, su bardağını kavrayamama gibi ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır. Ayaklarda oluşan ağaç görünümlü yaralar, ayağın üzerine basmayı engellemektedir. El ve ayaklarda sürekli yayılım gösteren bu hastalık, kişinin hareket halini ciddi ölçüde sınırlandırmakta ve kişinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak boyuta gelmesine neden olmaktadır. Ağaç adam hastalığı, kişinin hareket özgürlüğünü çok büyük ölçüde kısıtlamakta olan bir hastalıktır.

BELİRTİLERİ:

Bir kaza veya yaralanma sonucu vücutta oluşan yaralar ilerleme göstererek mantara dönüşebilir. Ağaç adam hastalığı aslında bir mantar hastalığıdır. Bu nedenle oluşan yaraların mantara dönüşüp dönüşmediği ağaç adam hastalığının ilk belirtisidir. Daha sonra derinin altında ağaca benzer yapıda katmanlar oluşmakta ve derinin üstüne çıkmaktadır. Derinin üstüne çıkan ağaca benzer yapıda bakteriler kuru bir yapı oluşturup vücudun farklı yerlerine yayılabilir. Bir ağaç dalı gibi uzamaya devam edebilmektedir.

TEDAVİSİ:

Ağaç adam hastalığının bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bu konu hakkında araştırma yapan uzmanlar, hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu kanıtlamışlardır. . Genetik faktörlerde oluşan bir bağışıklık sistemi bozukluğu nedeniyle oluşur. Bağışıklık sisteminin bozuk olması tedavide zorluk yaratır ve tedaviye cevap alınamayabilir. Ancak daha önce ağaç adam hastalığına yakalanan bir genç 16 kez çeşitli ameliyat geçirerek ellerindeki ağaç görünümündeki yapılardan kurtulmuştur. Hastalığın temelinde yatan A vitamini eksikliği dolayısıyla tedavi sırasında vücuda bu vitaminin salgılanması sağlanmalıdır. Dünya da 4 kişide görülen bu hastalık görülme oranının azlığı nedeniyle doktorları farklı tedavilere sevk etmiştir. Uzman doktorların yaptıkları tahlil ve testler sonucunda ağaç adam hastalığının ilerlemesi durdurulabilmektedir.