Afrikanın Tezat Ülkesi Namibya

Afrika’nın Tezat Ülkesi: Namibya
Namibya, birbirine taban tabana zıt iki iklimi bünyesinde barındırmakla Afrika’nın bu bakımından en tezat ülkesi olmak konumundadır. Bir tarafta uçsuz bucaksız, eski ve Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan çöllerini barındıran Namibya’da, ayrıca yemyeşil savanalar ve çeşit çeşit hayvanların bulunduğu vahşi yaşam parkları var.
Namibya, Namib Çölü’nün uçsuz bucaksız kum tepelerinden oluşan alanlarıyla ve ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Caprivi Şeridi’nin tropik sulan alanlarından yansıyan manzaralarıyla çok hoş, harika ve masalsı bir izlenim oluşturuyor.
Namibya’da Gezip Görülecek Yerlerden Birkaçı
1-Swakopmund
Namibya’nın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda bir sahil kenti olan Swakopmund, çölde karşımıza ferahlatıcı bir vaha olarak çıkıyor. Kendine özel güneşli ve spesifik atmosferi ve sömürge döneminden kalma binalarıyla çok güzel bir görüntü çiziyor. Hatta şehirdeki tarihi binalara bakınca, eğer daha önceden gidip gördüyseniz kendinizi Almanya’nın Düsseldorf şehrinde hissedebilirsiniz. O yüzden Swakopmund’a Namibya’nın Düsseldorf’u demek pek garip bir tabir olmaz. Ayrıca şehir çok önemli bir sayıda Almanca konuşan nüfusa sahiptir. Güzel ve sıcak iklimiyle de Güney Yarım Küre’nin yaz ayları olan Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ziyaretçi akınlarına uğrayan şehir, yılın bu zamanlarında çok kalabalık oluyor.
2-Windhoek
Namibya’nın başkenti olan Windhoek, başkent olmasına rağmen orta büyüklükte sayılabilecek şehirlerden bile daha küçük olmasıyla ilgi çekiyor. Ayrıca imaj olarakta diğer Afrika şehirlerinden farklı olduğu ilk bakışta rahatlıkla göze çarpıyor. Ayrıca şehrin planlamacılarının, şehrin yollarının isimlerini sanatçı isimlerinden seçmesi de kulağa ilginç gelen diğer bir özelliktir.
3-Etosha Ulusal Parkı
Afrika’nın en büyük üçüncü vahşi yaşam parkı konumunda olan Etosha Ulusal Parkı, irili ufaklı birçok farklı hayvana ev sahipliği yapıyor. Namibya’da görebileceğiniz muhteşem yerlerden biri olan bu park, 22.000 metrekare büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. Ayrıca Etosha Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
4-Namib Çölü
Dünyanın en ünlü çöllerinden biri olan Namib Çölü, aynı zamanda dünyanın en eski çölüdür. Binlerce kilometre uzunluğunda olan bu devasa çöl, günün her saatinde farklı ve muhteşem güzellikte şekiller sunuyor izleyenlere. O yüzden eğer bir gün bu harika çöle yolunuz düşerse, burayı hem gündüz hem de gece vakti ziyaret etmeniz sizin açınızdan daha iyi olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.