Adet Dönemi Öncesi Gerginlik

Adet Dönemi Öncesi Gerginlik
Her ay adet kanamasından bir iki hafta öncesinden kendini gösteren ani fiziksel ve duygusal değişiklikler Adet Dönemi Öncesi Gerginlik şeklinde adlandırılır. Her genç kız ve kadında farklı boyutlarda olabileceği gibi bazı bayanlarda etkisiz geçmektedir. Tam olarak sebepleri bilinmemektedir. Sık görülen belirtiler yüz ve çevresinde sivilce oluşumu, göğüslerde hassasiyet, karın bölgesinde şişlik ve kasıklarda ağrı, geçmek bilmeyen yorgunluk hissi, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, bel ağrısı, eklemlerde ağrı, huzursuzluk, yalnızlık hissi, bunalım, yalancı kalp çarpıntısı, ani gelen sıcak basması veya üşüme ve sinirlilik.
Bu Dönemi Daha Kolay Hangi Yöntemlerle Atlatabilirsiniz ve Nasıl Baş Edebilirsiniz?
Kafeinli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durarak, dinlenerek ve özellikle tuzu azaltarak bu dönemi daha sancısız atlatabilirsiniz. Ama buna rağmen sinirlilik hali devam ediyor ise merak etmeyiniz %80lik bir bölümü bu dönemde ani duygu değişiklikleri yaşamaktadırlar.Sizlere tavsiye olarak bu etkili ve önemli döneminizde bolca dinlenmek, temiz havada kısa bir yürüyüş ya da sizlerin sevdiği bir aktivite ilaç gibi gelecektir. Uzmanlar bu dönemde gerginliğinizin üzerinde durmamanız gerektiğini bu durumun gelip geçici olacağını bilmenizi belirtiyorlar.
Bitkisel çözüm olarak depresyonun hafifletilmesi için sarı kantaron otu, şişkinlikleri azaltmak için karahindiba yaprağı tavsiye edilmektedir. Akşamları çuha çiçeği yağı göğüslerdeki aşırı hassasiyeti azaltacaktır.
Ayrıca Kalsiyum, Doğum kontrol hapları ve özellikle D vitamini doktor kontrolü eşliğinde sizleri oldukça rahatlatacağından emin olabilirsiniz. Hem de ilk kullanım anından itibaren vücudunuzdaki hafiflemeyi ve rahatlamayı kısa sürede hissedeceksiniz. Bazı bayanların vücutlarının farklı yerlerinde gerçekleşmiş olan ödem nedeni ile doktorların idrar söktürücü ilaç yazdıkları bile olmuştur. Bu tür ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. Ülkemizde bulunan alanında uzman hekimlerimiz tarafınızı muayene edecek olup siz değerli bayanlara gereken her türlü yardımı sağlayacaklardır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.