Adelaide İkinci Gün South Australian Museum Okyanusya

Adelaide İkinci Gün: South Australian Museum (Okyanusya)
Müzenin Tarihçesi
Doğal dünya on dokuzuncu yüzyılda sonsuz hayranlık uyandıran kaynaklara sahipti. Avustralya faunası uzmanlara özel ilgi uyandırdı. Dolayısıyla, bir grup eğitimli gönüllü, 1834’te Güney Avustralya Edebiyatı Birliği kurduğunda, ‘doğal bilimi’ üzerine çalıştılar.
İlk önce yerel olarak toplanan örneklerin çoğu İngiliz ve Avrupa koleksiyonlarına kimlik tespiti ve kataloglama için gönderilmiştir ancak 1850’lerin sonunda Güney Avustralya Enstitüsü’nde bir embriyo müzesi oluşturulması yerel bir koleksiyonun başlangıcını gördü. 1859’da Frederick Waterhouse, Enstitü Müzesinin ilk küratörü olarak fahri kapasitede bir koleksiyon inşa etmeye başladı. Waterhouse’un ilk iş odağı kuş ve memelilerdi. Aborjin materyali kültürünün toplanmasına olan ilgi ise onlarca yıl sonra geldi.
Hızlı Gelişimi
Artan koleksiyona uymak, Enstitü için devam eden bir mücadeleydi. 1884’te Kütüphane, Sanat Galerisi ve Müze’nin yeni Jervois Kanadı halka açıldı, sonra 1895 yılında kuzeyin “geçici” uzantısı açıldı. Hâlâ kullanımda. 1915’te yeni bir Doğu Kanadı açıldı. Müzenin binaların koleksiyonuna eklenen son ek, 1980’lerin ortalarında inşa edilen ve Kintore Bulvarı’ndaki Devlet Kütüphanesi’nin arkasında bulunan yeni bir doğal bilim binası oldu. Müzenin yakınında ayrıca, ana Kuzey Teras cephesinin arka tarafında bulunan tarihi Polis Barakaları ve Armory binaları yer alıyor.
Güney Avustralya’nın En Ünlü Müzesi
Güney Avustralya Müzesi, Adelaide’nin başlıca kültürel bulvarına dönüşmesini sağlayan çeşitli kültür kurumlarından biridir. Komşu Devlet Kütüphanesi gibi, çeşitli tarihlerde binaların bulunduğu bir koleksiyonda yer alır ancak kökeni Güney Avustralya’nın ilk yıllarına kadar uzanır. Müze, devletin jeolojisini ve faunasını yansıtan büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.
Yılların Birikimi Bir Sanat Galerisi
Güney Avustralya Sanat Galerisi, koleksiyonunda 38.000’den fazla parçaya sahiptir. Güney Avustralya Müzesi’ndeki nadir bulunan fosiller aracılığıyla keşif yapın ve altı metre uzunluğundaki yılan ve dev yaprakları yiyen kanguru ile şaşkınlığınızı artırın. Tandanya Ulusal Aborijin Kültür Enstitüsü, Aborjin’in en güzel sanat alanlarından biridir ve Avustralya’nın en eski Aborijin sahipliği ve yönettiği çok sanat merkezidir.
Banliyölerinde ve daha başka yerlerde bulunan çok daha fazla müze ve galeri bulunmaktadır. Göç, denizcilik, coğrafi tarih ya da yerleşimcilerin seferi için çalışsanız da ilgisini artırmak ve çocuklara bir tarih dersi vermek için bir şeyler bulacaksınız!