Aborjinlerin Kutsal Mekanı Uluru Okyanusya

Aborjinlerin Kutsal Mekanı: Uluru (Okyanusya)
Avustralya’nın tam ortasında bulunan, kuru ve dümdüz bir arazide bulunan Ayers kayası, diğer adı ile Uluru ziyarete gelenleri şaşırtıyor. Bu oldukça yıllık kızıl renkli kaya parçası, milyonlarca senedir rüzgarın savurduğu kum ve çakıl taşlarıyla aşınarak oluşmuştur. Avustralya yerlileri olan Aborjinlerin kutsal saydığı bu kaya parçası, şu günlerde Avustralya adasının sembollerinden biri haline gelmiştir. Güneşin hareketine göre gün içinde renk değiştiren Ayers Rock, şafak vaktinde turuncu, gün içinde paslı bir kahverengi, gün batarken ise inanılmaz güzellikte ve büyüleyici bir kızıl renge bürünür.
Uluru Kayası Nerededir?
Avustralya’nın tam ortasında yer alan ve Alice Springs eyaletine 450 km uzaklıkta yer alan Ayers Rock, adının da ilk zihne getirdiği gibi esasında tek parçadan oluşmuş olan dev bir kaya değildir. Birçok kaynakta dünyanın en büyük ve görkemli tek parça halinde çakıl taşı olarak geçse de, bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Yeryüzünün hareketleri ile 600 milyon sene önce yukarıya itilmiş olan bir kum taşının oldukça büyük bir kısmı da yer altında bulunur. Ayers Rock’un kuzey doğu yönünde bulunan 160 metre yüksekliğinde olan kısım kanguru kuyruğu şeklinden dolayı o isimle anılıyor. Kayalığın çevresinde tam tur bir yürüyüş ortalama 5 saat sürüyor, uzunluğu ise ortalama 10 km. dir.
Aborjinler Ve Uluru Kayası
Eyalette yaşayan Aborjin kabilesi ve Anangu kabilesi, bu görkemli kayalığa Uluru adını vermişler. Binlerce senedir hayatlarının merkezi olan bu muhteşem büyüklükteki kayaya bir saygı duyarlar. Aborjin dilinde gölgeli yer olan kayalığın üzerinde bulunan her oyuk, her bir mağara ve her bir detayın onlar için çok büyük bir anlamı vardır. Birçoğu Mutitjulu ve Kantju koylarında, kül ve odun kömürüyle yapılmış olan Aborjin duvar fotoğrafları Uluru’nun duvarlarını süslemektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.