A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır

A Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
A vitamininin hayatımızdaki önemini hepimiz biliriz. Göz problemlerimizi ve körlüğü önler. Özellikle de bağışıklık sistemimizi güçlendirerek ciltte sivilce, leke ve benzeri şeylerin oluşumunu önler ve ayrıca sindirim sistemimizde oluşan ülserleri tedavi ederek soğuk algınlığını ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudumuza adeta bir kalkan oluşturur. Sağlıklı deri ve saçlar için gerekli olan A vitamini, diş, dişeti ve kemik gelişiminde büyük rol oynar. Ayrıca bu vitamin protein bileşimlerine katılıp tümörlerdeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını önlemektedir.
A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
Süt, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı, peynir, havuç ve havuca benzeyen turuncu-sarı renkli sebzelerde.
A Vitaminine Olan Günlük İhtiyacımız Nedir?
Yetişkin Erkeklerde Vitamin A ihtiyacı 1000 Retinol değerinde, yetişkin kadınlarda ise bu ihtiyaç 800 Retinol değerindedir.
A Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?
A vitamini eksikliğinden en çok gözlerimiz ve derimiz zarar görür. Göz akı korneanın parlaklığını kaybeder ve göz kuruması olur, gece körlüğü olur ve geceleri eskisi kadar net göremeyiz. Bağışıklık sistemimiz zayıflar ve bunun sonucunda akne oluşumu artar, halsizlik/yorgunluk gibi belirtiler görülür. Peki, A vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?
Öncelikle A vitamini eksikliği sebebi iki şekilde incelenebilir; yeterince tüketilmemesi ve A vitamininin vücutta emilmesidir. Gözde yara ve kuruluk oluşumu A vitamini eksikliğinden oluşur. A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemimiz zayıflar bu da vücudumuzun iltihaplara karşı direncini azaltır. Akne, kuru ve kolaylıkla yaralanan ciltler A vitamini eksikliği belirtilerini kapsar. Bunların dışında da, boğaz enfeksiyonları, ağız ülseri, kuru saçlar, saçlarda kepek, mesane iltihabı görülür. Bu gibi göz kuruluğu ve cilt sorunlarıyla karşı karşıya iseniz doktorunuzdan kan değerlerinizi ve beslenme çizelgenizi isteyebilir ve daha dikkatli beslenebilirsiniz.