600 Milyon Yıllık Kutsal Kaya Uluru Okyanusya

Avustralya’nın o uçsuz bucaksız kızıl düzlüğünde yer alan ve yaklaşık 600 milyon yıllık uzun bir geçmişe sahip Uluru bir diğer adıyla Ayers Kayalıları, oldukça güzel bir mekan. Avustralya’nın merkezinde yer alan Alice Springs Kasabası’na yaklaşık olarak 450 kilometre uzaklığa sahip bir mevkide bulunuyor. Çorak, kurak ve dümdüz bir mekanda tek başına heybetli ve ihtişamlı bir şekilde ayakta duran bu kayalık, kıpkızıl ve devasa yapısıyla görenlerin ağzını açık bıraktıracak cinsten.

Avustralya’nın sembollerinden biri olarak sayılan Uluru Kayalığı, tarihe meydan okurcasına günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Uzun bir zaman milyonlarca yıl boyunca çölden esen rüzgarların savurduğu kumlar ile aşınan ve bugünkü ihtişamlı haline gelen Uluru ( Ayers Kayalıkları) yıl boyu birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Ayers Kayalıkları ismini de dönemin Güney Avustralya mevkiinin Belediye Başkanı olan Sir Henry Ayers’in ismine ithafen almış bir kayalık.

Uzun Bir Zaman Boyunca Dünyadan Yalıtılmış Bir Kayalık

Dümdüz bir çölde bir güneş gibi kıpkızıl görünen heybetli Uluru Kayalığı, 1870 senesi civarında William C. Rose ile Ernest Giles adlı iki gezgin olan kaşifin bulmasına kadar Avrupa tarafından hiç bilinmeyen bir kayalıktı. Ancak uzun zaman boyunca Avustralya’nın yerli halklarından biri olan Aborjinler tarafından biliniyordu.

Avustralya’nın En Ünlü Yerli Halkı Aborjinler Tarafından Kutsal Kabul Edilen Heybetli Uluru

Uzun bir zaman Avustralya’da yaşayan Aborjinler, Avustralya’da köklü bir kültüre sahipti. O dönemlerde bölgede yaşayan Aborjin kabilelerinden biri olan Anangu halkı bu heybetli kayalığı Uluru adıyla anıyordu. Aborjin dilinde gölgeli mekan anlamında olan Uluru, yerli halk tarafından kayalıktaki her oyuk veya her şekil kutsal kabul etmiş.