2000 Yıllık Taş Kavanozları Plain Of Jars

Plain Of Jars ​​​​​​, binlerce yıl önce kayadan kesilmiş binlerce taş kavanoz içeren bir grup tarla. Siteler, Xiangkhouang eyaletindeki Kuzey Doğu Laos’taki Phonsavan şehrinin çevresinde bulunuyor. Bazı sitelerde sadece birkaç kavanoz bulunurken, bazıları yüzlerce çöküntü içeriyor; bunlardan birçoğu kırılmış ya da düşmüş durumda. Plain Of Jars, UNESCO Dünya Mirası Alanlarının Geçici Listesine sunulmuş.

Plain Of Jars Geçmişi

Taş kavanozların geçmişi gizemli bir yerdedir. Kavanozların yaklaşık 2.000 yaşında olduğuna inanılıyor. Değişik boyutlarda, üç metreye kadar, bir kaç ton ağırlığa kadar varırlar. Çoğu kum taşından yapılmıştı.
Kavanozları yaratan insanlar hakkında çok az şey biliniyor. Arkeologlar, amaçları kesin olarak bilinmemesine rağmen, defin törenlerinde çöp kutuları olarak kullanıldığına inanıyorlar. Tüm kavanozlar artık boş. Arkeolojik araştırmalar sırasında 1930’lu yıllarda cam boncuklar yanmış kemikler ve dişler içinde bulundu. Küplerin etrafında arkeologlar mezar malları ve kemikler buldular. Kavanozlar büyük ihtimalle kapaklarla kapatılmıştı. Bugün sadece tek bir kapta bir tane bulunur. Kavanozlar arasında birkaç taş kapak bulunmuştur, diğerleri ahşaptan veya uzun süre bozulmuş olan diğer bozulabilir malzemeden yapılmış olabilir. Küpler arasındaki taş diskler bir mezarın yerini işaretler.
​​​​​

Kavanozların Amacı

Kavanozların amacı ile ilgili birçok teori ve efsane vardır. Yerel efsane, pirinç şarabı içmek için bardak olarak kullanmaları için devlerden oluşan bir ırzla yaptıklarını söylüyor. Başka bir hikaye kavanozların kuru mevsim için su depolamak için kullanıldığını veya bir kralın askeri bir zaferden sonra pirinç şarabı depolamak için kavanozlara sahip olduğunu söylüyor. Kavanozların içinde insan iskeleti kalıntıları bulunduğundan, artık defin törenlerinde çöp kutuları olarak kullanıldığına inanılıyor.