Zührevi Hastalıklar Belirtileri ve Tedavileri

Zührevi Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavileri

Zührevi hastalıklar cinsel yolla bireye geçen enfeksiyonların vücut içerisinde mikrop üretmesi durumuna verilen genel isimdir. Zührevi hastalıklar grubuna dahil olan rahatsızlıklar bel soğukluğu, Hepatit B, frengi, genital siğil, AIDS ve yumuşak şankr gibi hastalıklardır. Cinsel yollarla ve aynı iğneyi kullanma gibi yöntemlerle bulaşabilen bu hastalıklar temizlik anlamında hijyenik olmayan dövme stüdyoları gibi ortamlardan da bulaşabilir.

Her ne kadar tıp bilimi cinsel yolla bulaşan tüm hastalıkları zührevi sınıfında toplamış olsa da cinsel yolla bulaşmayan bazı hastalıklar da zührevi sınıfına dahil olmaktadır. İstisna olarak kan alıp verme, aynı iğneyi kullanma gibi oluşabilecek bu hastalıklar tedbir alınmazsa ciddi sonuçlar doğurabilir.

Zührevi Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
Zührevi hastalıkların belirtileri kimi erkek ve kadınlarda farklı şekillerde görülebilmektedir. Erkeklerde özellikle idrarın sık gelmesi ya da idrar yaparken yanma hissi görülebilir. Kasıklarda hissedilen sertlikler ve penisden gelen sıvı da zührevi hastalıklara işarettir. Kadınlarda ise aynı şekilde idrar yaparken yanam ve ağrı görülebilir. Ayrıca normlalden daha fazla idrar gelmesi de kadınlarda en yaygın görülen belirtiler arasında gösterilmektedir.

Hem kadın hem erkeklerde ortak görülen belirtiler de vardır. Üreme organlarında iki cinsinde uçuğa benzeyen döküntüler oluşabilir. Ayrıca üreme organlarında ciddi ağrılar meydana gelebilir. Makat bölgelerinde apse durumu da oluşabilir. Zührevi hastalıklar önlem alınmazsa daha acılı ve ağrılı bir sürece neden olabilir.

En Sık Görülen Zührevi Hastalıklar Neleredir?

l Frengi: Tedavisi olan bu hastalık üç safhadan meydana gelmektedir. Açık bir yara halinde olan ilk safhadan sonra ikinci safhada genelde kişide saç dökülmesi ve ciltte kızarıklık görülür. Ateşlenme ve nezle gibi belirtiler de frenginin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkar. Ancak yine de her belirti kendisini göstermeyebilir.

l Bel soğukluğu: Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu özellikle genç yaşındaki erkeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yollarında kaşıntı ve idrarda yanma en sık görülen belirtileridir.

l Hepatit B ve Hepatit C: Ciddi problemlere yol açan bu viral enfeksiyon vücuda girdikten sonra anti HCV antikorları oluşturabilir. Virüsün kalıcı olarak vücuda yerleşme ihtimali de vardır ve karaciğer kanseri gibi çok ciddi hastalıklara yol açabileceğinden en kısa sürede acilen tedavisi yapılmalıdır.

l Genital uçuk: erkek ve kadında en sık görülen problemlerden biridir. Bir cilt hastalığı olarak kendisini gösterir ve herpes simplex isimli virüsün bulaşmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca bu hastalık kasık kısımlarında bezeler oluşturabilir.

l AIDS: cinsel yolla bulaşan bu hastalık HIV virüsünün vücuda girmesiyle oluşur. Vücut direncini kaybedebilir ve solunum, sinir sistemi, doku gibi organlara da yerleşerek vücutta daha farklı, ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle zührevi hastalıkların tümü mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmeli, diğer hastalıklar böylece engellenmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.