Yılancık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yılancık hastalığı ya da tıptaki bilimsel adı ile erizipel hastalığı günümüzde çok nadir görülen bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalık deride meydana gelen bir iltihap sonucunda ortaya çıkar. Yılancığa sebep olan mikrop ise minik ve yuvarlak bir şekle sahiptir, Amil adını taşır. Vücutta lekeler bırakan bu mikrop özellikle yanaklardan başlayarak diğer bölgelere doğru yayılma gösterir. Kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde yayılma gösterir. Selülit hastalığı ile yılancık hastalığı benzer özelliklere sahiptir. Bu hastalık antibiyotik tedavisi ile birlikte birkaç hafta içerisinde tedavi edilebilir. Dolayısıyla hastalığın ilerlemesini önlemek adına belirtiler görülmeye başlayınca hemen tedaviye başlanmalıdır.

Yılancık Hastalığı Neden Olur?

Bazı durumlar yılancık hastalığının nedenleri arasında yer alır ve bu hastalığın görülme riskini artırır. Buna göre böcek ısırmaları, cerrahi kesikler, kontrolsüz diyabet, ciltteki ülser ve kesikler, obezite, ayak mantarı, daha önce bir yılancık hastalığı atağının olması, yasa dışı uyuşturucu enjeksiyonu, bağışıklık sistemini baskılayan durumlar hastalık nedenleri olarak sayılır. Bunlara ek olarak kalp yetmezliği ve buna benzer sorunlar nedeniyle şişmiş bacaklar, sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları da yılancık hastalığının görülmesine sebep olur. Vücudun herhangi bir bölgesinden sıvı ya da kan drenajını önleyen her durum bu hastalığın ortaya çıkma olasılığını artırır. Ciltte çatlaklara yol açan haller de yılancık hastalığına yol açabilir.

Yılancık Hastalığı Belirtileri

Yılancık hastalığı genel olarak bacak ve yüz bölgesinde görülürken kollar ile kalçanın üst kısımlarını da etkiler. Hastalığın vücuda alınmasından itibaren ilk kırk sekiz saat içerisinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Ağrı, yanma ve kaşıntı görülen ilk belirtiler arasında yer alır. Bunların haricinde hastalarda kabarcık oluşumu, titreme, ateş, burun ve çene köprüsünde yara, baş ağrısı, lenf düğümü bölgelerinde aşırı hassasiyet, kusma, iltihabın olduğu deride şişme, ısınma, parlak kırmızı renk ve ağrı ortaya çıkar. Ayrıca iltihabın olduğu bölgenin sınırlarından itibaren yükselmiş hizada yara da görülür. Bu belirtiler görülmeye başlandığında hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Yılancık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yılancık ya da diğer adıyla erizipel hastalığı tedavisi doktor kontrolünde yapılır. Bu hastalık için genellikle doktorlar antibiyotik içeren ilaç tedavi uygular. Buna ek olarak ciltte yer alan kırmızı lekeler için de merhem verilir ve bunların ilgili bölgelere düzenli olarak sürülmesi gerekir. Hastalıkla ilgili bilinen kesin çözüm penilisin ve sulfamid tedavisidir. Bu ilaçlarla birlikte hastalığa yol açan mikrobun durdurulduğu ve tekrarlama özelliğinin ortadan kaldırıldığı belirtilir. Bazı durumlarda bakteriler antibiyotik tedavisine yanıt vermeyebilir. Böyle bir şey yaşandığında doktor farklı ilaçlar vererek tedaviye devam eder. Bunlara ek olarak hastalık nedeniyle ortaya çıkan ateşi ve rahatsızlığı azaltmak için hastaya ağrı kesici verilebilir. Ayrıca tedavi sürecinde hastanın evde bakımına da özen göstermesi önerilir.