Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri
Yemek borusu (özofagus) kanseri, türü itibariyle bölgesel kanser türleri arasında en hızlı yayılan kanser türlerinden biridir. Yemek borusunda, yutak ve devamındaki bölgede görülen kanser, yemek borusu (özofagus) kanseri olarak adlandırılır. Coğrafik bölgelere göre farklı sıklıklarda görülen bu kanser türü, sindirim sistemi kanserleri arasında yer almaktadır. Yemek borusu kanseride, erken dönemde belirti göstermeyen kanserlerden biridir ve bu nedenle teşhis edilmesi zordur. Bu nedenle çoğu ilerlemiş vakada tedavinin yapılması için, yemek borusunun bir kısmı alınabilir.

Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
Yemek borusu kanserinde en bilinen ve yaygın görülen belirti yutkunma güçlüğü ve tıkanma hissiyatıdır. Yutkunma durumuna eşlik eden yanma ve ağrı görülebilir. Bu belirtilerin yanı sıra yemek esnasında lokmayı yuttuktan çok kısa bir süre sonra, lokmanın yeniden yukarı çıkması gibi bir belirti kendini gösterebilir. Göğüs kemiğinin arka bölgesinde oluşan ağrılar ve boğazda oluşan ağrıda, yemek borusu kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca asit reflüsü diye adlandırılan, yemek borusunda bir tümör oluşumu nedeniyle mide kapakçığının tam olarak kapanmasının engellenmesiyle, midedeki asidin serbest kalarak yukarı doğru çıkmasıyla oluşan reflü türü görülebilir. Bu belirtilere ek olarak sürekli öksürme hissi, kan öksürmek, seste belirgin şekilde kısıklık ve dışkının koyu renkte olması (zift rengini andırır), yemek borusu kanserinde görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı görüldüğünde, tedbir amaçlı bir doktora başvurmak doğru olacaktır. Böylelikle kanser oluşumu varsa, erken teşhis konulabilir ve tedavide iyileşme oranı yükselebilir. Ancak çoğu zaman bu belirtilerin, yemek borusu kanseri dışındaki daha hafif hastalıkların belirtisi olma ihtimalleri, çok daha fazladır.

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri Nelerdir?
Yemek borusu kanserinin ne sebeple oluştuğu, henüz tam olarak netleşmemiştir. Ancak bazı faktörler, yemek borusu kanserinin oluşma riskini arttırmaktadır. Bu faktörlerin başında sigara ve alkol gelmektedir. Bu iki zararlı madde, tehlikeli bir risk artışına neden olur. Tütün ürünlerini günde bir paket içen bir kişinin, yemek borusu kanserine yakalanma ihtimali tıbbi oranlara göre 2 katına çıkmaktadır. Tütün ürünlerinin kullanım miktarı ve kullanım süresi, bu riski çok daha fazla arttırmaktadır.
Mide reflüsüde, mide asidinin yemek borusuna doğru yükselmesine sebep olduğu için, uzun vadede yemek borusunun hasar almasına neden olur. Bu durumda yemek borusu kanserine yakalanma riskide, belirgin olarak artmaktadır. Barrett sendromu oluşumuda, bu kanser riskini tehlikeli düzeyde arttırmaktadır. Ayrıca yemek borusu ile midenin bağlandığı kısmın sağlıklı olarak gevşeyemediği Akalazya hastalığı görülen kişilerde, 15-20 yıl gibi bir süre sonrasında yemek borusu kanseri görülebilmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yemek borusu kanserinin tedavisinde, en çok kullanılan tedavi yöntemi ameliyattır. Yemek borusunun bir bölümünün alınması ile gerçekleştirilen, özofajektomi adlı bir ameliyat uygulanmaktadır. Bu ameliyat esnasında geriye kalan yemek borusunun sağlıklı kısmı, plastik tüp ya da bağırsağın bir parçası kullanılarak mideye bağlanmaktadır. Böylelikle hastalar yutkunmaya devam edebilmektedir. Ancak kanserde yayılma görülürse, lenf bezlerinin alınması gündeme gelebilir. Erken teşhis edilen yemek kanseri tedavisi, ufak bir kesik yoluyla yapılan çok kolay bir müdahale ile tedavi edilebilmektedir.
Bunun yanı sıra kanserleri hücrelerin öldürülmesi için radyasyon tedavi uygulanabilir. Bu tedavi uygulanırken yemek borusunun açık kalması gerekeceğinden, plastik tüp yerleştirme işlemi yapılabilir. Ayrıca kanseri hücrelerin bölünmesini ve gelişmesini engellemek amacıyla, oral ya da damar yolu ile kemoterapi ilaçları verilebilir ve kemoterapi tedavisi uygulanabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.