Yaşlanma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlanma Hastalığı

Yaşlanma hastalığı diğer adı ile plogeria adı verilen bu hastalık genetik bir hastalık olarak karşımıza çıkarak nadir görülen bir hastalıktır. Erken yaşlanma olarak bilinen bu hastalık genellikle çocuklarda meydana geliyor hastalık sonucunda ortaya çıkan en büyük belirtisi ise çocuklarda hızlı yaşlanma olayı. Klasik olarak yapılan muayene sonucunda da tanı konulabilen bu hastalık genellikle sekiz milyon da bir olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalığa yakalanan kişiler üreme gibi dönemleri yaşayamamaktadır. Günümüzde bu hastalık hakkında birçok araştırma ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Özellikle gündemde çok sık rastlanılan gen tedavisi bu hastalığa yakalanmış kişiler için ümit kaynağı haline gelmiş olup gerçekleşen gelişmeler sık sık takip edilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Plogeria hastalığı çocuklarda meydana gelen belirtiler sonucunda teşhis edilebilinmektedir. Yeni doğan bu çocuklar başta oldukça sağlıklı görülmekte olup belirtileri genellikle ilk 1 ile 2 yıl içerisinde meydana geliyor. Bu hastalığa yakalanmış bebekler normal bir kilo alımı ve gelişme gösteremez, bu hastalığa yakalanan çocukların başlıca belirtileri şunlardır:

· Vücutlarına oranla daha büyük bir hale gelen kafa,

· Normale oranla daha büyük gözler,

· Küçük bir çene,

· İnce veya uzun bir burun,

· Kulaklarda çıkıklıkların meydana gelmesi,

· Dışardan da oldukça belirgin bir hale gelen damarlar,

· Dişlerde oluşan gelişimin yavaş olması,

· Seste incelik,

· Kas kayıplarının meydana gelmesi,

· Kirpiklerde ya da saçlarda dökülmelerin meydana gelmesidir.

Yukarıda görülen belirtiler bu hastalıkların başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalığa yakalanan çocuklarda yaşlanma meydana geldiği için bununla paralel olarak yaşlılarda meydana gelen hastalıklara da yakalanabilmektedir. Bu hastalıkların başlıca örnekleri ise kemik erimesi gibi hastalıklar olmaktadır. Bu hastaların genel ölüm nedenler ise kalp krizleri olarak bilinmektedir.

Yaşlanma Hastalığının Var Mıdır?

Yaşlanma hastalığı teşhisi, genelde çocuk doktorları tarafından teşhis edilebilmektedir. Ebeveynlerde bu belirtilerden oluştuğu takdirde mutlaka doktorlara danışmalıdır. Doktorlar tarafından yapılan klasik muayenelerin yanı sıra işitme veya görme gibi testler yapılmakta. Bu testler sonucunda ise diğer çocuklar ile belirgin özellikler arasında karşılaştırmalar yapılarak teşhis gerçekleştirilir. Bu hastalığı çocuk doktorlarının yanında tıbbi genetik uzmanlar tarafından gerekli kan testleri uygulanmaktadır.

Yaşlanma Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Yaşlanma hastalığının tamamen tedavisi söz konusu değildir. Sürekli yapılan araştırmalar sonucunda tedaviler aransa da şu an kesin bir tedavi bulunamamaktadır. Son araştırmalarda kanser tedavisinde kullanılan bir ilacın iyi gelebileceğine dair yorumlar bulunmaktadır. Doktorlar tarafından uygulanan tüm tedaviler yaşlanmayı geciktirmek amacı ile yapılmaktadır. Çocuk doktorları tarafından kolesterolü düşürmek amacı ile yöntemler uygulamaktadır. Hastalarda meydana gelen kalp krizi durumlarını azaltmak içinde uygun bir aspirin tedavisi uygun olabilir. Son olarak bu hastalığa yakalanan çocuklarda meydana gelen fiziksel problemlere çare bulmak amacı ile de bir takım fiziksel tedaviler uygun görülebilinmektedir.