Yaban Mersini Nelerdir?

Görme kaybını engeller: Yüksek oranda antosiyanın barındıran yaban mersini, görme kaybı için de önleyici özelliğe sahiptir. Yaban mersinin miyop, göz kuruluğu, katarakt gibi göz hastalıklarını engelleme özellikleri vardır.

Kan şekeri düzenleyicidir: İnsülin direnci, metabolik sendrom ya da tip2 diyabet durumlarında düzensiz biçimde kan şekeri salgılanır. Söz konusu bu sorunun giderilmesi için uygun bir diyet programı uygulanmalıdır. Doktor kontrolünde uygulanacak diyet programları ile bu sorunların önüne geçilebilir. Bu diyet programlarının olmazsa olmazlarından birisi de yaban mersinidir. Bu faydalı meyve kan şekeri salgılamanızı düzenler.

İdrar yollarını temizleyicidir: E.Coli adlı bir bakteri, idrar yolları enfeksiyonunun temel nedenidir. İdrar yoluna yapışan bu bakteri atılamadığından dolayı hastalıklar meydana gelmektedir. Şifalı bitkilerden biri olan yaban mersini, doğal bir antibiyotik olarak idrar yolu bakterilerini temizler.

Kansere karşı koruyucudur: Yaban mersini, C vitamini açısından da zengin bir bitkidir. Yüksek C vitamini içeren yaban mersini, kolon, karaciğer ve rahim kanserine karşı yararlıdır. Yine aynı şekilde anti kanserojen maddeler olan ellagic asit ve pterostilben içeren yaban mersini, tam bir kanser düşmanıdır.

Beyin sağlığını etkiler: Yaban mersini içerdiği selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, antosiyaninler ve A,B,C vitaminlerinin bol miktarda bulunduğu faydalı bitkilerdir. Yaban mersinleri bu zengin içeriği sayesinde beyin hücrelerine ve sinir sistemine karşı etkilidir. Alzheimer gibi önemli bir beyin hastalığına karşı gayet faydalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak yaban mersini tüketen çocuklarda öğrenme kapasitesinin yüksek olduğu görülmektedir.

Sindirim sistemini düzenleyicidir: Yaban mersinleri içerdiği zengin lif kaynağı ile sindirim sistemi açısından düzenleyicidir. Kabızlık, mide krampı gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı yaban mersinin lifli yapısı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra yaban mersininde fruktoz ve bakır maddeleri de bulunmaktadır. Bu maddeler de sindirim sistemini hızlandıran faktörlerdir.

Diğer Önemli Faydaları:

-Diyetlerde olmazsa olmazlardan birisi niteliğinde, sağlıklı bir besindir.

-Kanserle savaşan enzimleri aktifleştirir.

-Taze tüketilmesi halinde kanı temizleyici özelliktedir.

-Antioksidan ve anti kanserojendir.

-Anti kanserojen bir madde olan ELLAGIC-ASİT, bol miktarda bulunur.

-Yağlı bileşiklerin vücuttan atılımını sağlar.

-Lifli özelliği sayesinde bağırsak metabolizmasını düzenler.

-Besleyicidir ancak sodyum ve kalori içeriği fazla değildir.

-Kan kolesterolünü azaltır.

-Kan şekerini azaltır.

-Çayının bayanların özel günlerinde etkiyi azalttığı ve düzenlediği bilinmektedir.

-Çayı ile idrar yolu enfeksiyonlarına karşı antibiyotik etkisi sağlanır.

-Mide krampları, bulantı, kabızlık ve ülseri önleyicidir.

-Yaban mersinin yaprağı ve kuru meyveleriyle yapılan çay, ishal gidericidir.

-Kalp krizi geçirme riskiniz azalır.

-Damar sertliği oluşumuna karşı etkilidir.

-Bol miktarda pektin içerir.

-Vücudumuzda biyoaktif maddeler olan aktokyaninler, flavanoller ve polifenoller oldukça fazladır.

-HIV virüsünün tekrardan nüksetme oranını düşürür.

-Gece görüşünüzde artış sağlar.

-Göz yorgunluğunu önler. Miyopluğun yanı sıra şeker hastalığından dolayı meydana gelen göz hastalıklarının önüne geçer. Kamaşma ve gece körlüğünü önler.

-Damar elastikliği ile gözlerin geçirgenliğinde artış sağlar.

-Ağız içi yaralarına iyi gelir.

-Sakinleştirici niteliktedir.