VÜCUTTA ÇIKAN ÇIBANLAR

Çıban, stafilakok bakterisinin sebep olduğu bir cilt problemidir. Vücutta çıkan çıban kıl kökünden girer ve buralardaki yağlara tutunarak yerleşme çabası gösterir. Vücutta bulunan akyuvarlar ise koruyucu bir yapıya sahiptir ve stafilakok bakterisinin yayılımını engellemek için savunmaya geçer. Akyuvar ve stafilakok bakterisinin bu savaşı çıbanı ortaya çıkarır. Aslında çıban bu savaş ile doğan bir atık toplanmasıdır. Her hücresel yapı kendi içerisinde belli döngüler ile yaşar ve nasıl insanların boşaltım yolu ile zararlı maddeleri vücutlarından atma yetileri var ise akyuvarlar ve birçok hücresel organizmalarında kendi içlerindeki maddeleri boşalttıkları bir döngü vardır. Çıban bu savaş sırasında atılamayan maddelerin birikimidir.

Cilde zararlı olduğu gibi vücuda yerleşmesi de büyük problemler yaratabilir. Ağrılı bir oluşum süreci vardır ve can yakabilir. İçerisinde iltihaplanma olur ve iltihabın çoğaldığı noktada kendi kendine sıvı akıtabilir. Normalde herhangi bir doktor müdahalesine gerek yoktur. Ancak büyüyen ve ilerleyen bir çıban söz konusu ise bir takım cerrahi yöntemler ile çıban alınabilir veya içerisindeki kehribar rengine benzeyen iltihaplı sıvı akıtılabilir. Çıban ilerleyen zamanlarda sertleşebilir ve sanki içinde taşlaşma varmış gibi hissedilebilir. Ense arkasında ve hatta makat bölgesinde bile oluşabilir. Stafilakok bakterisinn sebep olduğu bu deri sorunu ilerleyip farklı enfeksiyonlarada kapı açabilir. Genellik ile kendi kendine iyileşme gösterir. Buna rağmen çok hızlı ilerleyebilir. İlk önce vücutta kızarıklık olarak ortaya çıkar. Daha sonra büyür ve beyaz bir tepe oluşur. En son iltihaplanma olur ve iltihabın çoğaldığı noktada kendisi akıtma yapar. Farklı cilt hastalıkları olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Sağlıksız beslenme ve yağlı yiyeceklerin tüketimi çıbana sebep olabilir. Stafilakok bakterisi için en iyi yerleşim ve ilerleme alanı yağların bulunduğu dokulardır.
Vücutta Çıkan Çıban Çitleri
Şirpençe: Çok fazla çıbanın aynı bölgeye yayılması ile oluşur. Genellikle bu kan çıbanının grup halinde bulunduğu bölgelerde oluşan çıban türüdür.
Kan çıbanı: Bazı kıyafetlerin bile sebep olduğu bir çıban türüdür. Kıl diplerinde oluşur ve iltihaplıdır. Bulunduğu bölgenin çevresinde bile şişlik ve kızarıklık oluşur. Ayrıca kan çıbanının oluştuğu kişilerde ateşlenme de söz konusudur. Fronküloz denilen bir yayılma biçimi vardır.Bu biçim bir yerde geçen kan çıbanının başka bir yerde çıkma biçimidir. Tedavi olduktan sonra izi kalır. Kan çıbanına sebep olan enfeksiyonlu bakteri vücuda yerleştiği zaman birçok organda iltihaplanma yapar. Bu neden ile gözlemlenmelidir. İltihap kendiliğinden akmaya başlamadan sıkmak doğru değildir. Aski takdirde sıkıldığı bölgedeki deri çevresine yayılabilir. Buralarda enfeksiyona dayalı iltihaba sebep olabilir.