Virüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Virüs Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki sağlıklı ve canlı hücreleri enfekte edebilen mikroskobik taneciklere verilen isim şeklinde tanımlanan virüs tedavisi son derece zor hastalıklara sebep olur. Virüs hastalıkları için antibiyotik tedavisinin bir etki mekanizması bulunmamaktadır. İnsan vücudunda çeşitli hastalıklara yol açabilen virüsler bir konak hücreyi enfekte ederek çoğalır. Bu sebeple ortaya çıkabilecek hastalıklardan en iyi korunma yolu bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olması için aşı yaptırmaktır.

Virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara bakıldığında bunlar içerisinde zatürre, AIDS, grip, kabakulak ve zona gibi hastalıklar yer alır. Her bir hastalığın sebebi virüs olsa da farklı belirtilerle ortaya çıkarlar ve mutlaka kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekirler.

Virüs Hastalıkları Belirtileri

Virüs hastalıklarının belirtileri incelendiğinde her hastalığın farklı belirtilerle ortaya çıktığı görülebilir. Bunlar içinde en yaygın görülen hastalıklardan biri griptir. Gribin belirtileri içerisinde burun kaşıntısı, terleme, halsizlik, üşüme, titreme, yorgunluk, göz kızarması, burun akıntısı, ateş ve hapşırık gibi belirtiler yer alır.

AIDS hastalığının belirtileri ise ishal, ateş, lenf bezi büyümesi, farenjit, eklem ağrıları, deri döküntüleri, mide bulantısı, karaciğer ve dalak büyümesi, baş ağrısı, pamukçuk, gibidir. Bu belirtiler genellikle virüs vücuda girdikten sonra iki ya da altı hafta içerisinde ortaya çıkmaya başlar.

Zona hastalığında ise döküntü, ağrı, kaşıntı ve ciltte kabartı gibi belirtiler meydana gelir. Görülen döküntüler belli bir bölgede oluşur ve bant ya da kemer şeklinde ortaya çıkar. Kabakulak hastalığında ise çene ve kulak ağrısı, çene, yüz ve kulakta şişlik, tükürük bezlerinde hassasiyet, baş ağrısı gibi belirtiler oluşur.

Virüs Hastalıkları Neden Olur?

Zona hastalığını tetikleyen faktörler arasında stres, 50 yaşının üzerinde olmak, depresyon, yorgunluk, çeşitli hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, suçiçeği geçirmiş olmak gibi nedenler yer alır. Bu belirtilerden yola çıkılarak erken tanı ve teşhis yapıldığında hastalığın tedavi olasılığı daha da artar.

Adından da anlaşılacağı üzere virüs hastalıkları olumsuz etkiler meydana getiren virüsün vücuda girmesiyle birlikte ortaya çıkar. Örneğin AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü vücuda girdiğinde hastalıklara karşı direnç gösteren bağışıklık sistemi bundan olumsuz etkilenir ve çöker.

Virüs Hastalıkları Ve Tedavisi

Virüs hastalıkları tedavisi incelendiğinde kabakulak hastalığında yapılan bir tedavi yoktur. Çünkü bu hastalık kendi kendini sınırlayan özelliğe sahiptir. Hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtilere yönelik tedavi uygulanabilir. Zona hastalığında tedavi için ise ilaç tedavisi tercih edilir. Hastalığın tanısının koyulmasının ardından virüse karşı direnç sağlayacak ilaçlar verilir. Bu ilaçlar ağrıların hafiflemesine ve hastalığın kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur. Zonada ağrı başladıktan sonra üç gün içerisinde ilaç tedavisine başlanması gerekir. Grip tedavisinde ise uygulanan çok çeşitli yöntemler vardır. Tıbbi tedaviye ek olarak evde uygulanan bitkisel yöntemlerle birlikte hastalık kısa süre içerisinde atlatılabilir.