VERTİGO TEDAVİSİ

VERTİGO GERÇEK BİR HASTALIK DEĞİLDİR

Gerçek bir hastalık olmayan Vertigo , baş dönmesi şeklinde kendini gösteren ve vücudun denge mekanizmasının bozulmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyin, omurilik, iç kulak, göz isleket ve kas sisteminde herhangi bir olumsuzluktan dolayı bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali vardır. Vertigoyu bir hastalık olarak değerlendirmiyoruz. Vertigo meydan gelişiyle vücuttaki bahsedilen organların sebep olabileceği bir sıkıntıdır. Sizler bilimsel ve karmaşık terimlere boğmadan günlük yaşamını alt üst eden vertigo nasıl tedavi edilir ? Sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Vertigo tedavisi için vertigoya sebep olabilecek diğer organlardaki olumsuzluğun tetkik edilmesi gerekir. Örneğin genelde %70-80 civarında vertigo rahatsızlığına sebep olan iç kulak için tetkik ve tahliller yapılmalı. Eğer vertigoya bu organ sebep oluyorsa buradaki rahatsızlık giderilmelidir. Vücutta lokal olarak vertigo rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olan organ ile ilgili tedaviye yoğunlaşılması gerekir. Vertigoya sebep olabilecek birçok neden olduğundan vertigo konusunda sadece KBB doktorları değil, nöroloji, ortopedi ve göz doktorları gibi doktorlarında sizleri görmesi ve tetkik yapması gerekebilir.

VERTİGO TEDAVİSİ KONUSUNDA YENİ YÖNTEMLER

Vertigo tedavisi konusunda birçok yeni yeni yöntem ortaya çıkmaktadır. En etkin tedavi ise dönme mekanizmasının hissedildiği yön aksine baş ve vücut egzersizleri yapılması ve denge konusunda beyne yeni sinyaller göndererek hali hazırdaki duruma bağışıklık kazanması ve tepki vermemesi sağlanmalıdır. Beyin aslında bu dengesizlik durumunu tamamen kabullenebilirse kısa şekilde vertigo tedavi edilmiş olur. Sayın Bülent Kantarcı ’nın vertigo tedavisi alanında çığır açan ve mucizevi olan bu tedavi yöntemini sizlere tavsiye ediyoruz. Bu vertigo tedavisi yöntemi hakkında bilgi almak istiyorsanız www.hurriyet.com.tr/vertigo-da-mucize-tedavi-23109772 adresini ziyaret etmenizi öneririz.

FARKLI DOKTORLARA GÖRÜNMEK GEREKEBİLİR

İç kulak kristalleri ve iç kulak zarı ve sıvısında meydana gelen olumsuzluklar en fazla vertigoya neden olan sorunlardır. Vertigo tedavisi için özellikle kulak organına yoğunlaşılması yaygın bir durumdur. İlaç tedavisi ile vertigo rahatsızlığının ortadan kaldırılması 6 ay bazen de 1 yılı bulabilmektedir. Sair geçici rahatsızlıklarsan dolayı meydana gelen vertigo rahatsızlığının kalıcı olarak tedavi edilmesi kolay ve kesindir. Çoğu nörolojik durumlar travma yada ilaç kullanımının yan etkisiyle vertigoya sebep olabilmekte. Bunun ortadan kaldırılması içinde çok gerekli olan hayati ilaçların dışındakilerin kesilmesi bazen vertigonun ortadan kalmasına yarar sağlayabilmektedir.

İskelet ve kas sistemindeki bozukluklardan dolayı ortaya çıkan vertigonun tedavisi için lokal müdahaleler ve seyrek olarak da ameliyat gerekebilmektedir. Göz sinirlerinde meydana gelen tahrişlerden dolayı oluşmuşsa vertigo tedavisi için göz doktorlarına görünmek gerekecektir. Kulak çınlaması, baş dönmesi kusma, halsizlik gibi tesirlerle kendini belli eden vertigonun günümüzde tedavisi konusunda hayli yol alınmıştır. Gelecek yazımızda başka bir sağlık konusunda sizlerle birlikte olmak dileğiyle sağlık ve mutluluk dolu bir hafta dileriz.