Vertigo Tedavisi Nelerdir

Vertigo Tedavisi

Vertigo, temel olarak bir baş dönmesi ve denge sorunu hastalığıdır. Daha doğrusu kendisi tam olarak bir hastalık değildir ancak altında yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle oldukça sık görülebilir.

Baş dönmesi, oldukça sinir bozucu bir durumdur. İnsanlar vertigo şikayetleri nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Yani bu hastalığın tedavi aşamasında araya psikoloji de girebilir.

Vertigo, kesinlikle çok önemli bir hastalıktır ve ihmal edilmemelidir. Vücudun denge sistemini etkileyen şey her ne ise oldukça ciddi bir sorunun sinyalini veriyor demektir. Bu gözlerde ya da kulaklarda bir soruna delalet olabilir. Vertigosu olduğundan şüphelenen kişi ilk olarak bir KBB uzmanına başvurmalıdır.

Vertigo, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Eğer ihmal edilmezse, kısa süre içinde tedavisi yapılabilir.

Tedavi Süreci

Vertigo hastalığı, tek başına bir hastalık olmadığı, aslında başka bir hastalığın belirtisi olduğu için, tedavi sürecinde ilk olarak o asıl hastalığın tedavi edilmesi amaçlanır. Eğer vertigoya sebep olan o asıl hastalık tedavi edilebilirse, vertigo şikayetleri de son bulur. Ancak çoğu zaman vertigonun tam olarak neden kaynaklandığı ve hangi hastalığın belirtisi olarak çıktığı bulunamaz. Bu nedenle amaç, baş dönmelerini azaltmak, denge sorunlarına çözüm bulmak, yani kısaca sadece vertigoyla mücadele etmek olarak değişir.

Vertigo tedavisi, neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterebilir. Genelde bir iç kulak sorunundan dolayı ortaya çıkan vertigo, vücudun pek çok farklı yerini etkileyebilir. Örneğin vertigo tedavisi sırasında göz muayenesi de olmanız gerekmektedir.

Temelde, denge sorunlarının meydana gelmesi için üç sistemimizden herhangi birinin sekteye uğraması gerekmektedir. İlki iç kulakta bulunan denge sistemidir ve vertigo şikayetlerinde en çok rastlanılan durumlar arasındadır. İç kulaktaki partiküllerde bir sorun olduğunda vertigo ile karşılaşılır. İkinci sistem ise görmeyle sağladığımız denge sistemidir. Bu sistemdeki bozukluk da vertigoya sebep olabilir. Üçüncü sistemimiz ise kas ve iskelet sistemi ile sağladığımız dengedir. Bu sistemdeki bir aksamadan kaynaklı denge sorunlarına da vertigo tanısı konmaktadır. Yani vertigonun tedavisi, pek çok farklı sistemi içinde barındıran bir süreç olabilir.

Kulak içindeki partiküller ile ilgili bir sorunda, kulak muayenesi ve ilaç tedavisi ile sorun aşılmaya çalışılır. Partiküllerin dengeye gelmesi için dışarıdan müdahale edilmelidir. Bu nedenle operasyonel bir tedavi uygulanabilir.

Göz ile ilgili sıkıntılarda göz doktorunuz ile ilerleme kaydedebilirsiniz. İlaç tedavisi, hastalığın tedavisinde temel yöntemdir.

Kas ve iskelet sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı bir vertigonun tedavisinde ise fizik tedavi yöntemleri devreye girebilir. Vücudun denge bozukluğunun giderilmesi adına, fizik tedavi süreci ile kapsamlı bir tedavi uygulanır. Bunun yanı sıra kas ve iskelet sistemini sağlamlaştıran ilaçlarla da takviye edilir.

Yani hastalığın nedenine bağlı olarak, KKB uzmanına, göz doktoruna ve fizik tedaviye gitmeniz gerekebilir. Vertigo, tedavisi kapsamlı bir hastalıktır. Bu nedenle asla ihmal edilmemelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.