Vertigo Nedir Vertigo Nasıl Geçer

Vertigo Nedir? Vertigo Nasıl Geçer?

Vertigo- baş dönmesi sorunları günümüzde yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Etrafın veya kişinin kısa süreli dönme hissi tecrübesine yol açabilecek bu problem, iç kulak problemleri, düşük tansiyon, kansızlık vd. gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Vertigo nasıl geçer sorusunun cevabı temelde hastalığın ne olduğunun tespit edilmesiyle mümkün hale gelir. Eğer problem bir kulak problemiyse bu durumda çeşitli egzersizlerin uygulanması, diğer durumlarda çeşitli ilaç tedavilerinin gerçekleştirilmesi söz konusudur.

Vertigo’nun Belirtileri

Vertigo sorununu çözmek için önce yaşadığınız belirtilere göre doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Bu belirtiler arasında hafif ve düzenli baş dönmesi en temel belirtidir. Bunun yanı sıra hastalar kusma, baş dönmesi atakları veya dönemler halinde baş dönmeleri, mide bulantısı, denge problemleri yaşayabilirler. Bazı vertigolarda ise kulakta çınlama ve işitme kaybı da yaşanabilmektedir.

Vertigo Tedavisi

Vertgio’da sorunun kaynağı bulunduktan sonra bu soruna yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Örneğin düşük tansiyon veya kansızlık nedeniyle oluşan vertigolarda bu hastalıklara yönelik doktorunuzun önereceği tedavi yöntemi uygulanır ve vertigo nasıl geçer sorusu da cevap bulmuş olur.

Kulak problemleri kaynaklı oluşan baş dönmesi sorunlarında ise çeşitli ilaç tedavileri, egzersizler veya şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri denenebilir. Teşhiste doktorlar hastalara çeşitli testler uygular ve bunun sonucunda uygulanabilecek yöntemler de belirlenmiş olur. Eğer hastada işitme kayıpları varsa, bu durumda farklı türde ilaçlar uygulanabileceği gibi, belirtiler sadece baş dönmesini kapsıyorsa bu durumda egzersizler ve daha hafif ilaçlar uygulanabilir.

Farklı Belirtilere Göre Tedavi Yöntemleri

Vertigo nasıl geçer sorunun cevabının belirtiler ve hastalık türüne bağlı olduğunu söylemiştik. Eğer baş dönmeleri beyinle ilgili tümör, MS gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa doğrudan bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar ve yöntemler tercih edilir.

Eğer vertigo orta veya iç kulak problemleri nedeniyle ortaya çıkmışsa bu durumda doktorunuz size egzersizler ve ilaç tedavisi verecektir. Bu iki tedaviyi birlikte uygulamanız durumunda semptomlarınız bir ay gibi bir sürede azalma gösterebilir.

Pek çok kişinin şifalı bitkileri de bu tür hastalıkların tedavisi için kullandığını görüyoruz. Düzenli egzersizlerin de baş dönmesi sorunu yaşayan kişilerde gösterdiği gelişmenin önemi oldukça büyüktür.