VERTİGO NEDİR Belirtileri ve Tedavisi

VERTİGO NEDİR ?

Vertigo nedir ? Sorusuna verilebilecek en iyi cevap vertigo rahatsızlığının bir denge bozukluğu hissi olduğudur. Hastalık olarak değerlendirilemeyecek kapsamda olan vertigo vücutta kesinlikle şu organdaki hastalıktan kaynaklanıyor denilememektedir. Vertigo rahatsızlığı kişide bulantı, kusma, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi yaygın şikâyetlerle kendini gösterir. Rahatsızlığa yakalanan kişi adeta ayaklarının altından her şeyin kaydığını hisseder. Vertigo rahatsızlığına yakalanan kişide vücut dengesi bozulmuştur. Bu denge bozukluğu ekseri orta kulak hastalıkları ile ortaya çıkar. Bunun yanında nörolojik etmenler, omurilik hastalıkları, göz rahatsızlıkları, iskelet ve kas sistemindeki aksaklıklar ile de Vertigo rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

VERTİGO EN YAYGIN OLARAK ORTA KULAK RAHATSIZLIĞI İLE ORTAYA ÇIKAR

Vertigo nedir ? Sorusunu özetle cevapladıktan sonra gelelim vertigo’ nun ortaya çıkmasına neden olan sebeplere. Özellikle orta kulak iltihaplanması ve orta kulak sıvısındaki değişimler vertigo’ yu en çok ortaya çıkaran nedenlerdir. Kulak zarındaki dairesel kısımda ki partikül kristalleri öylesine kararsız bir şekilde hareket ederler ki kişinin hayatını çekilmez hale getirirler. Kulak işlevini görse de çınlama ve dengesizlik hissini çekilmez hale getirir. Çoğu hasta vertigo rahatsızlığı konusunda bilgisiz olduğu için yaşadığı dengesizlik durumunu tansiyon düşmesi gibi sebeplere bağlayabilmektedir. Oysaki vertigo tansiyon olarak değerlendirilemeyecek kadar farklı bir rahatsızlıktır. Yaratılış olarak denge mekanizmasını insan bünyesine enteresan olarak yerleştiren yaratıcı, bu mekanizmayı kompleks bir şekilde insanın hizmetine sunmuştur.

VERTİGO RAHATSIZLIĞININ TEDAVİSİ

Vertigo rahatsızlığının tedavisi ve vertiogo’ ya neden olan sebeplerin bertarafı bazen uzun vadece çözüme ulaşabilmektedir. Ekseriya ilaç kullanımı tavsiyesinde bulunan hekimlerin varlığına şahit olsak da alternatif tedavi yöntemleriyle rahatsızlığı ortadan kaldırmak kesinlikle mümkündür. Vertigo rahatsızlığının tedavisi konusunda sadece kesinlikle kulaktan kaynaklandığına emin olunan durumlarda KBB doktorları teşhis koyabilmektedir. Kulak dışındaki organlardan kaynaklanan vertigo tespiti kolay olmamakla birlikte ayrıntılı tetkik gerektirir. Nörologlar, ortopedi doktorlar ve dâhiliye doktorları gibi daha birçok doktor vertigo rahatsızlığının teşhisinde yardımcı olmaktadır.

Hürriyet gazetesinde Sayın Bülent Kantarcı’ ile yapılan bir röportajda vertigo tedavisi konusunda mucizevi bir çözüme denilmiş. Doktor Bülent Kantarcının çözümünü ve tedavi yöntemini anlaşılabilecek şekilde söyle özetlemek mümkün:

Normalde kararlı bir şekilde denge mekanizmasının tedavisi derhal çözülemiyor. Ancak bu tedavide yaşanılan dengesizliği vücuda denge olarak kabullendirmek amacıyla egzersiz tavsiye edilmekte. Kişinin Vertigo rahatsızlığı ile muzdarip olduğu yönün aksine baş hareketleri yaparak vücudun mevcut hale alışması sağlanıyor. Zamanla ilaca ihtiyaç duymadan kısa süre içinde kişi normal olarak hayatına devam edebiliyor. Bu tedavi ile her ne kadar kişi denge konusunda sıkıntı yaşamasa da bu vücuttaki hastalığın ortadan kalkması anlamına gelmiyor elbette. Bülent Kantarcı’ nın çözümü hayatı idame etmek için geçerli olsa da var olan bir rahatsızlığın tedavisine çözüm olabilecek nitelikte değil. Çünkü Vertigo sadece vücuttaki dengenin bozulmasının ortadan kaldırılmasıyla çözülemez. Vücutta denge hissinin bozulması ve baş dönmesine neden olan asıl organın tedavisi mutlaka gereklidir.

SAĞLIK ÖZEL ŞİRKETLERİN İNSAFINA BIRAKILMAMALI

Zaman ilerledikçe ve tıp kendini aştıkça teknolojik gelişmelerle beraber her geçen gün yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmakta. Vertigo ve sair rahatsızlık ve hastalıkların tedavisinde ilaç sanayinin karlılık amacıyla yapmış olduğu yatırımları sağlık adına pek samimi bulmuyoruz. Bu yetmezmiş gibi gerek sanal ve gerekse gerçek ticari hayatta sağlık simsarları da vatandaşın cebine göz dikmiş durumda. Devletin hastalıkların tedavisi konusunda yapılacak yararlı yatırımları desteklemesi ve bu konuyu özel şirketlerin insafına bırakmaması en doğal beklentimizdir. ………… Sayfası olarak sizlere hastalıklar konusunda bilgi vermek ve tedavileri için sizleri yönlendirmek haricinde sağlık alanındaki aksaklıkları da zaman zaman dile getiriyoruz. Samimi gayretlerimiz neticesinde sağlık bakanlığı ile temaslarımız ve yazışmalarımız oluyor. Elde ettiğimiz tecrübe ve bilgileri de sizlerin hizmetine sunuyoruz. Güzel Türkiye’ mizde sağlık alanında yapılabilecek tüm çalışmaların destekçisi olacağız. Kim bu vatandaş için bir taş dikerse onu yüceltmek ve sizlere taktim etmek bizim görevimizdir. Bu bilinçle dört bir koldan işimize sarıldık. Sizler için en değerli sağlık hizmetin, sağlık bilincini aşılamak olduğunu hatırlatmamıza izin veriniz. Sağlık ve afiyet içinde nice uzun ömürler geçirmeniz dileğiyle bugünkü yazımız sonlandırıyoruz Sevgili dostlar. Hepiniz hoşça kalınız