Vertigo Nedenleri

Vertigo

Vertico, baş dönmesi ile hareket duygusunun kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Tam bir hastalık olmamakla birlikte, aslında altında yatan başka bir hastalığın dışa vuran belirtilerini ifade eder. Denge kayıpları, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle ortaya çıkabilir. Bu belirtilere sahipseniz en kısa sürede KBB uzmanı bir doktora başvurmalısınız. Nöroloji de vertigonun çözümünde etkili bir bölümdür.

Vertigo’nun Nedenleri

Vertigo, vücuttaki denge sistemlerinde meydana gelen bozukluklar ile ortaya çıkmaktadır. Öyleyse ilk olarak vücudumuzdaki denge sistemlerini incelemeliyiz.

Vücudumuzda denge sağlayan temel 3 sistem bulunmaktadır. Bu sistemler iç kulakta bulunan merkezle sağlanan, görme ile sağlanan ve kas ve iskelet ile sağlanan denge sistemleridir.

1- İç kulakta bulunan denge sistemimiz: İç kulakta yer alan yarım daire kanallarında sıvı bulunur. Bu sıvı ve partiküller sayesinde beynimize sinyaller gönderilir ve bu sinyaller ile vücut dengesi sağlanır. Beyne ve beyinciğe giden bu sinyaller sayesinde dengemizi sağladığımıza göre, eğer yarım daire kanallarından başlayarak iç kulakta herhangi bir sıkıntı oluşursa ortaya vertigo çıkar.

2- Görme ile sağlanan denge sistemimiz: Gözümüzden beynimize uzanan bir sinir yolu mevcuttur. Bir dizi sinirden oluşan bu yol ile beyne dengenin sağlanması adına ihtiyaç duyduğu konum bilgileri, çevre kontrolü gibi bilgiler gönderilir. Eğer gözümüzle ilgili bir sıkıntı oluşursa denge sağlamakta güçlük çekeriz ve vertigo başlamış olur.

3- Kas ve iskelet ile sağlanan denge sistemimiz: Kaslarımız hangi durumlarda ne kadar kasılacaklarını doğru bir şekilde ayarlayarak bizi dengede tutarlar. Buna ek olarak eklem ve tendonların senkronu da denge sistemimiz açısında kritik öneme sahiptir. Merkezi sinir sistemimize bağlı olan bu sinir yolları ile senkron sağlanır. Ancak burada bir sıkıntı olduğunda ortaya denge problemleri çıkar ve vertigo başlamış olur.

3 sisteminde vertigoya neden olduğunu biliyoruz. Ancak bunlara ek olarak bazı hastalıklar da vertigoya neden olabilmektedir.

Vertigo’ya Neden Olan Hastalıklar

a) Başın Pozisyonuna Bağlı Vertigo: Bu gibi durumlarda baş dönmesi yalnızca başın belli pozisyonlarında kendini gösterir. Baş dönmesi kısa sürer ve gözleri de etkileyerek anormal göz hareketlerine sebep olur. Ancak kulakla ilgili bir sorun oluşmaz. İşitme duyusunda herhangi bir problem bulunmamaktadır. Tedavisinde çok büyük bir başarı yakalanmıştır.

b) İç Kulak Tansiyonuna Bağlı Vertigo: Yarım daire kanallarında bulunan sıvının artışına bağlı olarak iç kulak tansiyonu da artar. Aşırı tuz tüketimi, gebelik, menopoz ve stres gibi nedenlerle bu durum ortaya çıkabilir. Genelde tek kulağı etkiler ve işitme kaybı belirtisi ile ortaya çıkar. Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Bu iki hastalığa ek olarak, kalp-damar hastalıkları ile merkezi sinir sistemindeki hastalıklar da vertigoya neden olabilir. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda vertigo görülmesi ihtimali artar. Özellikle kulak ile ilgili sorunları olanlarda daha sık görülür.