Vertigo Ne Demek

Vertigo Ne Demek?

Vertigo, tansiyon düşmesi sonucu ortaya çıkan baş dönmeleri dışında, denge sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle baş dönmesi hastalığıdır. İç kulak iltihabı hastalığı durumunda baş dönmesine vertigo denilir. Tansiyon düşmesi durumundakiler kapsama alınmazken, korku ve stres nedeniyle oluşan baş dönmeleri vertigo kapsamına alınır.

Baş dönmesinin tanımı net olarak yapılmamıştır. Herkes kendi baş dönmesini anlatır ancak cümleler farklıdır. Bu nedenle baş dönmesinin tam olarak ne olduğuyla ilgili net bir şey yoktur. Yine de baş dönmesi, genel bir tanım olarak, denge sağlamadaki her türlü güçlük olarak tanımlanabilir. Ancak sürekli olarak baş dönmesi şikayetleriniz varsa, kendi kendinize yapabileceğiniz bir test ile vertigo olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu açıdan vertigo, teşhisi kolay bir hastalıktır.

Vertigo hastaları, kendi etraflarında dönemezler. Eğer kendi etrafınızda 2-3 dakika dönmeyi denerseniz ve başınız kısa bir süre içinde dönmeye başlarsa, vertigo sizde de var demektir. Vertigonun belirtileri arasında baş dönmesi başı çekmektedir. Ancak bunun yanı sıra şiddetli baş ağrıları, midede bulantı, halsizlik ve hatta bayılmalar da vertigo belirtileri arasında yer alır.

Vertigosu kulak içi kısmındaki sorunlardan dolayı meydana gelen hastalar, kulak çınlaması, kulakta basınç hissi, işitme azlığı ve kulakta akıntılar gibi belirtiler ile karşılaşır. Bunlara ek olarak gözlerde de anormal hareketler saptanabilir. İşte bu nedenle, tek bir branş doktorunun vertigo ile mücadele etmesi oldukça zordur. Vertigo hastalığı, vücudun denge sistemiyle ilgili bir hastalık olduğu için, tek bir doktor tarafından tedavi edilemez. Çünkü hem kulak içi durumun hem de gözlerdeki durumun iyi gözlenmesi ve süreç boyunca dikkatli bir şekilde tedavi uygulanması gerekmektedir. Zaman zaman bunlara ek olarak fizik tedavi ve dahiliye bölümleri de tedavi sürecine dahil olmaktadır.

Eğer kulak içi sorunlardan dolayı vertigo problemini varsa, bu sorun zaman içinde aşılmaktadır. Tedavi sürecinde diğer sağlam kulak, sorunlu kulağın sorununu kendi kendine çözmektedir. Yani bu sorun geçicidir. Kimi durumlarda kulak içinde bulunan bazı partiküllerin yerine oturması için müdahele yapılır. Bunlara ek olarak ilaç tedavisi de uygulanır.