Vertigo Manevraları Nelerdir

Vertigo Manevraları

Vertigo, vücudun denge sistemlerinde meydana gelen herhangi bir bozukluk ile ortaya çıkar. Kulak içi sıvısından ve kristallerden kaynaklı vertigo en yaygın olanıdır. Ancak görme ile sağlanan denge sisteminde ve kas sistemi sayesinde sağlanan denge sisteminde bozukluklar meydana geldiğinde de vertigo ortaya çıkabilir.

Vertigo hastalığı, denge sorunları ile ortaya çıkan baş dönmesi hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli egzersizler ve manevralar kullanılır. Başvurulan bu manevralar ile hastalığın etkilerinin azaltılması amaçlanır. Manevra hareketleri bir fizik tedavi uzmanı tarafından uygulanır ve manevra seansları 10 ile 15 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanmış olur.

Vertigo tedavilerinde kullanılan manevralar temelde ikiye ayrılır. Semont ve epley adlı bu manevralar, başın farklı pozisyonlarda hareketini sağlayan egzersizlerden oluşur. İç kulakta bulunan kristal partikülleri ile vertigo oluşumunda, kristaller yer değiştirir, oynar ve en son olduğu yerde kalır. Bunun sonucunda da ortaya denge problemleri çıkar. İşte bu kristallerin yerlerine oturmaları amacıyla semont ve epley manevraları kullanılır.

Semont Manevrası

Manevra başlangıcında hasta oturur vaziyettedir. Uzman hekim başı normal kulağın yönüne 42 derece döndürür. Sonrası hastayı 105 derecelik bir açıyla eğer. Bu esnada normal kulak zemine bakmakta, burun ise yukarı doğru bakmaktadır. Bu haldeyken 3 dk kadar beklenilir ve kristal partiküllerinin kulak içi kanalın üst noktalarına gelmesi amaçlanır.

Sonrasında hastanın başı dik, yüzü ileri doğru bakacak şekilde oturtulur. Uzman hekim, başı hareket ettirerek pratik yaptırır. Bu aşama 3 dk boyunca devam eder ve kristal partiküllerinin iç kulak kanalının çıkışına ilerlemesi amaçlanır.

Manevranın son aşamasında ise uzman hekim hastayı oturtur vaziyete yavaş yavaş getirir. Artık bu sonra aşamada kristal partikülleri normal vaziyetlerine gelecek ve böylelikle vertigo şikayeti son bulacaktır.

Epley Manevrası

Bu manevra hareketi de fizik tedavi uzmanı bir hekim tarafından uygulanır. Doktor, hastayı oturtur. Hastanın başını, normal olan kulağa doğru hareket ettirir. Bu sırada hastanın bir yerden destek alması gerekir. Uzman hekim hastayı arkaya doğru yatay bir şekilde, başı 45 eğik vaziyette hareket ettirir. Bu sırada kristal partikülleri iç kulak kanalının üst noktasına çıkmaya başlar ve bu durum hastanın vertigo atağı geçirmesine neden olabilir. Atakların geçişi de beklenerek bu durumda 1 dk kalınır.

Sonraki aşamada hasta, normal kulağının yönünde 90 derece hareket ettirilir ve hasta yere bakar vaziyete gelir. Bu vaziyette de 1 dk boyunca durulur ve hasta tekrar oturtulur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.