Vertigo İlaçları Nelerdir

Ani baş dönmesi ve mide bulantısı olarak adlandırılan vertigo sorununu birçok kişi yaşamaktadır. Latince kökenli olan vertigo kelimesinin sözlük anlamı kendi etrafında dönmedir. Bir anda etrafın dönmesiyle başlayan bu sorun önemli sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu konuda yapılması gereken doktora başvurarak vertigonun nedeninin belirlenmesi ve vertigo ilaçları konusuna dikkat edilmesidir.

Vertigo İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

Vertigo ilaçları konusunda dikkat edilmesi gereken ilk husus, hastanın hangi nedenle bu sorunu yaşadığının anlaşılmasıdır. Bu noktadan sonra en uygun ilaçlarla tedavi yöntemine gidilmelidir. Bu sorun için kullanılan bazı ilaçlar şu şekildedir:

Cerebrofil Ampul

Vertigo sorunu yaşayan kişiler için en etkili çözüm yollarından biri ampul yani iğne yazılmasıdır. İçerisinde etkin madde olarak pirasetam içeren Cerebrofil ampul, vertigoya bağlı denge bozukluklarının tedavisinde etkendi. Günde 3 kez kullanılması önerilen bu ilacın kullanımından birkaç gün içinde etkisi görülmektedir. Günlük doz ve diğer konularda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerekmektedir.

Kardisentin Draje

Vertigo ilaçları arasında yer alan Kardisentin draje içeriğinde dipiridamol bulunan bir ilaçtır. 50 draje içeren ambalajda satılan bu ilaç, tercihen yemeklerden yaklaşık 1 saat önce alınmalıdır. Ortala doz ise günde 3 adettir. Yine de ilacın kullanımı ile ilgili doktorunuzun önerilerine sadık kalmanız gerekmektedir. Özellikle denge bozukluklarında bu ilaç etkili olmaktadır.

Vazodil Draje

Vertigo sorunu yaşayan hastalara önerilen ilaçlar arasında Vazodil draje yer almaktadır. İçeriğinde dipiridamol bulunan bu ilaç, 50 draje içeren ambalajda satılmaktadır. Sadece vertigo belirtilerinin önlenmesinde değil aynı zamanda romatizmal kalp hastalığının önlenmesinde etkilidir. Günde 3 tane kullanılması önerilmektedir.

Rhinopront Süspansiyon

Ani baş dönmesi ve mide bulantısı sorununda kullanılan ilaçlar arasında yer alan Rhinopront Süspansiyon içeriğinde fenilpropanolamin ve karbinoksamin bulunmaktadır. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalamanız gerekmektedir. Yetişkinlerde sabah ve akşam 3 ölçek kullanılması önerilmektedir.

Vertigo konusunda kullanılabilecek başlıca ilaçlar bu şekildedir. Bu ilaçların yanı sıra zencefil, nane, yeşil çay gibi doğal tedaviler de kullanılabilmektedir. Hastalığı ciddiye almanız ve mutlaka uzmandan destek almanız gerekmektedir. Doktorunuzun sunduğu reçeteye sadık kalmanız ve belirlenen sürelerde ilaçlarınızı kullanmanız da oldukça önemlidir.