Vertigo İçin Şifalı Bitkiler

Vertigo, aniden ortaya çıkan ciddi bir baş dönmesi ve mide bulantısı sorunudur. Hayat normal seyrinde giderken birdenbire kişinin çevresi şiddetli bir şekilde dönmeye başlar. Bu sırada kişide denge kaybı yaşanabilir ve ani yorgunluk gözlenir. Vertigo konusunda ciddi seviyede atak yaşayan kişiler genellikle ayakta duramazlar. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen vertigo ile ilgili çeşitli şifalı bitkilerden faydalanabilirsiniz. Bu bitkileri ve kullanım şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Zencefil

Baş dönmesi ve mide bulantısı denildiğinde akla gelen ilk bitki zencefildir. İçerdiği özellikler sayesinde vertigo konusunda tedaviye destek sağlayan zencefil, ihmal edilmemesi gereken bir bitkidir. Bu bitkiyi çay şeklinde tüketmeniz tavsiye edilir. Bunun için küçük parçalar halinde kesilen birkaç zencefil kökünü bir bardak kaynar suya ilave edin. Bu şekilde 5 dakika kadar demlenmesi beklenerek içilir. Zencefili ham olarak da kullanmanız mümkündür. Bunun yanı sıra piyasada bulunan zencefil tabletlerini de kullanarak vertigoya karşı önlem almanız mümkündür.

Papatya

Papatya, yatıştırıcı özelliği ile dikkat çeken bir bitkidir. Mide bulantısı ve baş dönmesine de iyi gelen papatya çayını deneyebilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı papatya koyarak yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı her gün içerek vertigodan dolayı ortaya çıkan baş dönmesi ya da mide bulantısından kurtulabilirsiniz.

Ginko Biloba

Antioksidan içeren Gilko Biloba bitkisi, özellikle baş dönmesi sorunundan kurtulmak için önerilmektedir. Hap şeklinde hazırlanmış tabletleri bulunan bu bitkiyi kullanarak vertigoya bağlı baş dönmesi şikayetlerini azaltabilirsiniz. Bu bitki, hamile ve emziren bayanlara önerilmemektedir. Dikkatli bir şekilde kullanılmasında fayda vardır.

Yeşil Çay

Dinlendirici özelliği bulunan yeşil çay, son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Vertigoya bağlı şikayetlerin giderilmesinde etkili olan yeşil çayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Organik yeşil çayı tercih etmeniz gereklidir. Her gün bu çaydan içerek baş dönmesi ve mide bulantısına çözüm bulabilirsiniz.

Sağlığı tehdit eden vertigonun nedeni belirlendikten sonra bu şifalı bitkilerden en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bu sayede vertigoya bağlı şikayetleriniz geçecek ya da tedavinize yardımcı unsur olacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.