Vertigo Egzersizleri Nasıl Uygulanır

Vertigo Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Vertigo genelde düzenli baş dönmesi sorunu olan hastalar için koyulan bir teşhistir. Çeşitli hastalıkların göstergesi olarak ortaya çıkabilen bu sorunda, kişiler ataklar halinde baş dönmelerini tecrübe edebilirler. Vertigo egzersizleri ise bu belirtileri azaltma ve kişinin daha iyi hissetmesini sağlama noktasında faydalı araçlardır. Her ne kadar bu hareketler çok basit hareketlermiş gibi görünseler de baş dönmesi tecrübe eden kişiler için bu hareketlerin uygulanması zor bir işleme dönüşebilmektedir.

Vertigo Egzersizleri Türleri

Vertigo sorunu yaşayan kişiler bu egzersizleri evlerinde rahatlıkla uygulayabilirler. Egzersizler arasında denge ile ilgili hareketler bulunduğu gibi, baş hareketlerini kapsayacak egzersizler de yer almaktadır.

Vertigo egzersizleri hastaların yavaş yavaş başlamaları gereken ve devam ettikçe şiddetini arttırmaları gereken bir egzersiz türüdür. Aksi takdirde kişilerin kendilerini ilk durumlarına göre daha kötü hissetmeleri olasıdır.

Brandt-Dardoff Vertigo Egzersizi

Bu egzersizi yaparken hastanın öncelikle rahat yatabileceği ve kalkabileceği bir pozisyonda olması gerekir. Bu harekette hasta en fazla dönme hissini yaratan tarafa doğru başını çevirir ve daha sonra başını çevirdiği yerin tersi istikametine doğru yatar. Örneğin eğer vertigo’yu yoğun olarak sol tarafınızda hissediyorsanız, bu durumda başınızı sola çevirip, sağ tarafınıza doğru yatmanız gerekir. Daha sonra 30 saniye süre ile baş dönmesinin geçmesini beklemeniz gerekmekte.

Vertigo egzersizleri uygulanırken her zaman yavaş şekilde hareket etmek ve hareketi uyguladığınızda vertigo atağının geçmesini beklemek gerekir. İlk hareketi tamamladıktan sonra diğer tarafınıza yönelik de aynı hareketi tekrarlamanız gerekiyor.

Diğer Egzersizler

Yukarıda anlattığımız egzersiz Vertigo tedavisinde en yaygın şekilde kullanılan egzersiz türüdür. Buna ek olarak, eğilme hareketi, olduğu yerde yürüme hareketi, olduğu yerde dönme hareketleri ve ayaklara uzanma hareketleri gibi hareketler uygulanabilir.

Bu hareketler ayrıca standart spor hareketleri olarak da uygulanan hareketlerdir. Vertigo egzersizleri uygulanırken amaç dengeyi sağlamak ve muhafaza etmektir. Egzersizlerde acele etmemek, hareketlerin uygulanması sırasında baş dönmesinin geçmesi için beklemek temeldir. Hareketler başlangıçta baş dönmesi nedeniyle sıklıkları az sayıda uygulanabileceği gibi, devam eden süreçte sayılar arttırılabilir. Hareketleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve vertigoya neden olan sorunların kaynağını bulmalısınız.