Vertigo Bitkisel Tedavi

Vertigo Bitkisel Tedavi

Vertigo, bir denge sorunu ve baş dönmesi hastalığıdır. Vertigolu kişi dengesini sağlamakta oldukça zorlanır. Bu durum günlük hayatta pek çok farklı soruna yol açar ve kişinin günlük yaşantısını sekteye uğratır. Böylesi bir durumda kişinin psikolojik durumu da kötüye gidebilir. Normalde çok kolaylıkla yapabildiği şeyleri yapamaması, bir yere oturup kalması kişinin moralini düşürür.

Vertigo, bir denge bozukluğu hastalığıdır. Vücudun denge merkezi ise kulak ve beyindir. Yani bu iki organın aralarındaki koordinasyon ile dengeli bir şekilde hareket edebiliriz. Ancak, kulak içinde bulunan kristallerin oynaması, sıvının miktarında değişiklikler ve oynamalar ile denge kaybı yaşanabilir. İç kulakta meydana gelen bu sorunlar nedeniyle beyne ihtiyaç duyduğu sinyaller sağlıklı bir şekilde gönderilemez ve denge sorunu başlamış olur. Buna ek olarak kansızlık ve kalp hastalıkları da vertigoya neden olabilir. Yani aslında vertigo tek başına bir hastalık değildir. Birçok farklı hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Vertigonun tedavisi için KBB, nöroloji ve göz doktorları devreye girer. Zaman zaman fizik tedavi ve psikolojik destek de tedavi sürecinde yer alır. Ancak bunlara ek olarak kendi evinizde de vertigonuzu hafifletecek tedaviler uygulayabilirsiniz. Vertigo, ayağa kalktığınızda ani baş dönmelerine sebep olabilir. Bu baş dönmelerini azaltmak için bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle vertigonuzun türünü bilmelisiniz. Vertigonuz hangi sebepten meydana geliyorsa onu düzeltmeye yönelik besinler ile takviye alabilirsiniz.

Kulak nedeniyle oluşan vertigo: Kulak içi sorunlardan dolayı çıkan vertigoya karşı 2 günde 1 bardak olarak tüketilecek kara yılan otu oldukça iyi gelmektedir. Çok fazla tüketildiğinde mide sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle 2 günde 1 bardak ve 10 gram şeklinde tüketilmesi uygundur.

Kansızlık nedeniyle oluşan vertigo: Kansızlığa karşı pek çok yöntem ile müdacele edebilirsiniz. Kırmız et bunların başında gelmektedir. Ispanak ve kereviz ise demir ihtiyacını ortadan kaldırarak kansızlığa iyi gelmektedir. Ancak bu iki besin de az pişirilerek tüketilmelidir. Bunun yanı sıra haşlanmış kırmızı pancar da etkili bir tedavi yöntemidir.

Ms nedeniyle oluşan vertigo: Öncelikle yapmanız gereken şey sigara ve alkolden uzak durmaktır. Sonrasında sabah ve akşam birer bardak olmak üzere zerdeçal tüketebilirsiniz. Ancak zerdeçal çayına şeker veya tatlandırıcı katmayın. İsterseniz limon kullanabilirsiniz.

Unutulmamalı ki tüm bunlar ancak hastalığın etkilerini azaltmaya yöneliktir. Kesin bir tedavi olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu yöntemler ile ancak belli bir seviyeye kadar iyileşme gösterilebilir.