Vertigo Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo

Vertigo kelimesi, dönmek anlamına gelen Latince bir kelimedir. Tıptaki tanımıyla baş dönmesi anlamına gelir. Yani vertigo hastalığı aslında bir baş dönmesi hastalığıdır. Bu dönmenin temelinde denge sistemlerimizdeki bozukluklar yatar. Hastanın herhangi bir denge kaybında ve baş dönmesi durumunda kendisinde vertigo olup olmadığını öğrenmesi mümkündür. Bu açıdan vertigo, teşhisi nispeten zor olmayan bir hastalıktır. Vertigo olduğu şüphesi bulunan kişi, kendi etrafında 2-3 dk dönmeyi denemelidir. Eğer bu dönüşü tamamlayamaz, başı dönmeye, midesi bulanmaya başlarsa; vertigolu olduğu ya da olma ihtimalinin yüksek olduğu anlaşılmış olur. Bunun dışında sadece başını döndürerek de kendisini test edebilir. Bu durumlarda eğer baş dönmeniz şiddetleniyorsa hemen bir doktora başvurmalısınız.

Vertigo aslında tam olarak bir hastalık olarak tanımlanamaz. Aslında başka bir hastalığın neden olduğu belirti olarak ele alınabilir. Yani temelinde başka bir hastalık yatar. Vücuttaki bazı bölümlerin bozuklukları sonrası baş dönmesi oluşur. Etkisi kişiden kişiye değişir. Hafif bir baş dönmesi de olabilir, olduğu yerden kalkamayacak kadar etkili bir dönme de olabilir. Bu dönmeler sonrası hastalarda psikolojik bozukluklar görülebilir. Bu nedenle hastaların psikolojik destek almaları önerilir.

Vertigo kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. İlerlemesi halinde vücudun dengesini çok ciddi şekilde bozabilir. Bu nedenle belirtilerin ortaya çıkışından itibaren hemen doktora başvurulmalıdır. Gidilecek ilk yer KBB olmalıdır. Sonrasında göz doktoruna ya da fizik tedaviye yönlendirilebilirsiniz. Hatta vertigo tedavisinde zaman zaman dahiliye uzmanlarından da yararlanılır.

Vertigo’nun Nedenleri

Vertigonun ortaya çıkması için vücudun denge sistemlerinde bozukluklar olması gerekir. Bu nedenle, vertigonun ortaya çıkışında vücudumuzdaki 3 ana denge sistemimizden herhangi birindeki bozukluk etkili olur. Bunlar iç kulak, göz ve iskelet ve kas sistemleridir.

a) İç kulaktaki sıkıntılar: İç kulakta yer alan yarım daire kanalların vücudun dengesi ile doğrudan bağlantılı bir sıvı bulunur. Duyu hücrelerimiz, bu sıvının hareketlerine karşı oldukça duyarlıdır ve basıncı ile birlikte bir sinirsel uyarı oluştururlar. Bu uyarılar beyne aktarılır ve denge sağlanır. Vücut dengesinin sağlanması, kulak içinde bulunan bu sıvıyla doğrudan ilişkilidir. Burada meydana gelen bir bozuklukta dengemiz bozulur, baş dönmesi meydana gelir.

b) Gözdeki sıkıntılar: Gözden beynimize uzanan bir sinir sistemi mevcuttur. Bu sistem, görme yoluyla dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Ancak sinirsel yollardan herhangi birinde bir bozukluk meydana gelirse dengeyi sağlamamız oldukça zorlaşır ve baş dönmeleri başlar.

c) Kas ve iskelet sistemindeki sıkıntılar: Kas ve eklemlerimizde yer alan reseptörler sayesinde merkezi sinir sistemimize sinirsel uyarılar gönderilir. Bu uyarılar ile yerimizi saptarız ve dengemizi sağlarız. Hangi kasın hangi oranda kasılıp gevşeyeceğine doğru karar verildiğinde dengemizi sağlamış oluruz. Ancak bu sistemde meydana gelebilecek bir bozuklukta yine denge kaybı ve baş dönmesi ile karşılaşılır.

Tedavi Süreci

Vertigo tedavisi, hangi sistemde bozukluk olduğunun anlaşılması ile devam eder. Yukarıda bahsedilen 3 temel denge sisteminden hangisi sıkıntılıysa, onun çözümüne yönelik tedavi uygulanır.

Kulak içindeki sıvıda, partiküllerde bir oynama söz konusuysa operasyonel bir müdahale ile sorun giderilmeye çalışılır. Göz ile ilgili bir sıkıntı varsa ilaç tedavisi uygulanır ve pek çok farklı teknikle tedavi süreci devam eder. Kas ve iskelet sisteminde bir sıkıntı mevcutsa yine ilaç tedavisi ile başlanır ancak fizik tedavi uygulandığı da olur. Temelde vertigonun neden ortaya çıktığı, altında yatan asıl hastalık araştırılır. Ancak zaman son çare olarak yalnızca baş dönmesinin önüne geçildiği durumlar da olur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.