Vertigo Belirtileri Nelerdir

Vertigo Belirtileri

Vertigo, denge kaybıyla birlikte baş dönmesine yol açan bir hastalıktır. Temelinde başka şeyler yatar ve sonuçta ortaya vertigo çıkmış olur. Vertigo, oldukça sinir bozucu bir hastalıktır. Dengenizi sağlayamaz, olduğunuz yere oturur kalırsınız. Sanki dünya sizin etrafınızda dönüyordur ve sırf baş dönmesinin şiddetinden dolayı gözlerinizi açmamaya çalışırsınız.

Denge sistemimizin ne kadar hassas ve ne kadar önemli olduğunu, vertigo ile mücadele edenler çok daha iyi anlar. Vertigonun nedenleri temelde 3 tanedir. Bunlar kulakta, gözde ve iskelet ve kas sisteminde oluşan bozukluklardır. Ancak birbiriyle bağlantılı pek çok neden sayılabilir. İç kulaktaki denge sisteminin bozulması, gözümün görme kapasitesi ile sağladığı denge sisteminin bozulması, kas ve iskelet sistemimizin sağladığı denge sisteminin bozulması, dolaşım sistemimizdeki bozukluklar, özellikle başımızı etkileyen yaralanmalar ve nörolojik hastalıklar, kullandığımız ilaçların yan etkileri ve alerjiler vertigonun ortaya çıkışında etkili olan faktörlerdendir. Bu faktörlere ek olarak alkol kullanımı da nedenler arasında sayılabilir.

Vertigonun ortaya çıkışını siz de rahatlıkla fark edebilirsiniz. Hatta basit bir testle vertigo olup olmadığınızı dahi kontrol edebilirsiniz. Tabi bu ancak bir ön tanı olur. Kesin bir tanı için doktora başvurmalısınız.

Vertigonun Belirtileri Nelerdir?

Vertigonun belirtileri arasında en başa baş dönmesi yazılmalıdır. Vertigo ataşı olarak adlandırılan ataklar sırasında şiddetli bir baş dönmesi meydana gelir ve kişide denge kaybı oluşur. Mide bulantısı, aşırı terleme, korkuya dayalı olarak tansiyonda oynamalar ve kusma gibi durumlara rastlanılabilir. Atakların devam süresi kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. En kısa ataklar 1-2 dakika sürmektedir ve hafif geçer. Ancak saatlerce süren vertigo atakları da mevcuttur ve kişiyi oldukça kötü etkiler. Bu ataklar esnasında baş dönmeleri ana belirtidir. Bunun yanında kulakta çınlama, işitme kaybı ve bunla bağlantılı olarak bilinçte zayıflama görülebilir. Tüm bunlar denge kaybına neden olur ve hatta zaman zaman bayılmalar meydana gelir.

Tüm bu belirtiler, ilerlemiş bir vertigonun göstergesidir. Vertigo çok fazla ilerlemeden önlem almak mümkündür. Bunun için yapılacak şey herhangi bir belirtinin ortaya çıkışıyla birlikte hemen doktora başvurmaktır. KBB uzmanı bir doktora muayene olmanız gerekir. Ancak yalnızca bu yeterli değildir. Göz doktorlarının da vertigo teşhisinde önemli bir yeri vardır.

Vertigo şüpheniz varsa kendinizi test edin. Kendi etrafınızda 2-3 dakika dönmeyi deneyin ya da oturduğunuz yerde kafanızı döndürün. Eğer şiddetli bir baş dönmesi ve mide bulantısı başlıyorsa bir doktora başvurmanızda fayda olacaktır.