Vertigo Atağı Nedenleri Semptomlar ve Tedavi Yöntemleri

Vertigo Atağı: Nedenleri, Semptomlar ve Tedavi Yöntemleri

Vertigo’nun genel olarak sözlüklerde geçen anlamları hafif baş dönmesi tanımlarıyla uyumluluk gösterir. Bu hissi yüksek bir binadan aşağı bakarken hissettiğimiz baş dönmesi şeklinde tarif etmek de mümkündür. Vertigo atağı tıbbi açıdan ise kulak, beyin veya vücudumuzdaki sinirlerin yol açabileceği bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Vertigo Atağı Nedir?

Tıbba göre vertigo atağı özel bir tür baş dönmesi halidir – atağı geçiren kişilerin etraflarında veya kendilerinde bir dönme hissi söz konusu olur.

Bu atak anında hastalar neredeyse bayılıyorlarmış hissine kapılırlar (genelde düşen kan basıncı nedeniyle oluşur).

Vertigo Neden Oluşur?

Vertigo’ya neden olan en temel iki neden bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki kısa listede görebilirsiniz:

İç kulaktaki denge sorunlarından veya
Beynin bir bölümünden veya beyne giden sinir yollarındaki sorunlardan

Vertigoya yol açan en yaygın sorunlar arasında hipotansiyon (düşük tansiyon), kansızlık, anksiyete problemleri ve düşük şeker düzeyinden kaynaklanan hipoglisemi sorunlarını gösterebiliriz.

Vertigo Türleri Nelerdir?

Vestibüler Nörinit:

Vestibüler nörinit türü vertigo atağı, genelde bir kereye mahsus şekilde kendini gösteren bir ataktır. Bazı vertigo türlerinden görülen duyma problemleri veya kulakta çınlama sorunlarıyla karşılaşma bu türde söz konusu olmaz. Genelde atağın yaşanmasından birkaç hafta öncesinde grip ve benzeri hastalıkların yaşanması da söz konusudur.

Meniere Vertigo:

Bu vertigo atağı bir kereye mahsus olarak kalan bir atak değildir ve düzenli olarak tekrarlar. Meniere probleminde kulakta çınlamalar duyulur. Ayrıca bu hastalığı tecrübe eden hastalarda zamanla sağırlaşma sorunu da kendini gösterir. Atakların gerçekleşme miktarı hastalara göre farklılıklar gösterebilir. Ataklar zaman zaman kendilerini hiç hissettirmeyecek seviyelere dahi çekilebilirler.

Nörolojik Vertigo

Bu tip vertigo epilepsi hastalarında kendini gösteren bir sorundur. Baş dönmesine ek olarak bulantı, kusma gibi sorunlarında kendini göstermesi beklenir.

Pozisyonel Vertigo

Ani hareketlerden kaynaklanan bir vertigo’dur ve özellikle yaşlı kişilerde görülür. Ataklar kısa sürelidir ayrıca kulakta işitme sorunları da gözlenmez.

Tedavi Yöntemleri

Vertigo atağı Meniere ve nörolojik sorunlar olmadığı sürece kolaylıkla tedavi edilebilecek bir problemdir. Nörolojik ve meniere hastalıklarında ise uzun vadede sorunun çözümü mümkündür. Tedavi yöntemleri arasında düzenli yapılması gereken egzersizler ve çeşitli ilaçlar bulunur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.