Vbs Nedir, Nasıl Kullanılır?

Okulların açılmasıyla, velilerin en çok kullandığı sistemlerin başında e okul sistemi gelmektedir. E okul vbs ile veliler, öğrencilerin ders notlarından, yıl sonu başarı puanlarına, devamsızlık bilgilerine kadar her türlü bilgiye ulaşım sağlayan bir sistemdir. E okul vbs, aslında e okul veli bilgilendirme sisteminin kısaltılmış halidir. Sistem, öğrenciler, veliler, okul yönetimi ve öğretmenler için birçok kolaylığı da beraberinde getirmektedir. E okul vbs, okullardaki okul müdürlüğünce yapılan işlemlerin elektronik ortama taşınması esasına dayanan bir sistemdir. Tamamen internet üzerinden çalışan bir sistem olan e okul vbs’ye giriş yapan veliler, çocuklarının ders programlarını, sınav tarihlerini, sınavlardan aldıkları notları, okul tarafından yapılan duyuruları ve merkezi sınavların giriş belgeleri ve tercih sonuçlarına ulaşabilmektedirler.

E Okul Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu?

Pilot seçilen, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Eskişehir gibi 5 büyük ilde uygulanan e kayıt projesinin başarı ile sonuçlanması üzerine, e okul uygulaması gündeme gelmiştir. Yapılan bu e kayıt uygulaması ile 277 bin 591 öğrenci evlerine yakın okullara yerleştirilmişlerdir. Bu başarılı uygulama revize edilerek 2007 yılı Ocak ayından itibaren e okul sistemi Milli Eğitim Bakanlığı’nda bağlı tüm okullarda uygulanmaya başladı. E okul projesi, veliler tarafından çok sık olarak kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde veliler, okul yönetimi ve öğretmenler tarafından duyurulara ulaşarak, çocuğunun okuldaki durumu hakkında bilgi sahibi olurlar. Sistem, öğretmen, öğrenci ve veliler arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulmuştur. 2007 yılında ilk hizmete başladığında, sadece öğrenci ders notları paylaşılmakta idi. Geçen 10 yıllık sürede teknolojinin gelişmesi ile proje üzerinde geliştirmeler yapılarak şu anda öğrencinin neredeyse tüm eğitim hayatının paylaşıldığı bir platform halini almıştır.

E Okul Vbs Nedir, Nasıl Kullanılır?

Öğrencinin, okuldaki tüm davranışlarından, sınav sonuçlarından, devamsızlık bilgilerinden ve okul yönetimi ve öğretmenler tarafından yapılan duyurulara ulaşmak için geliştirilen sisteme, e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden, öğrencinin vatandaşlık numarası ve okul numarası ile giriş yapılabilmektedir. Sisteme web üzerinden giriş yapılabildiği gibi, mobil cihazlar üzerinden de giriş yapılabilmektedir. Sistem, öğretmen ve veli arasındaki iletişimi en üst seviyeye çıkarmıştır. Veliler e okul vbs sistemi sayesinde, nakil işlemlerinden başka, öğrencinin eğitim öğretim hayatındaki değişiklikleri de rahatlıkla görmektedirler. Aynı zamanda öğretmenler de, öğrenciler hakkındaki görüşlerini, ders notlarını ve devamsızlık durumlarını velilerle paylaşmaktadırlar. Bu sistemde, öğretmenler ve okul yöneticileri için bir giriş yeri, bir de veliler ve öğrenciler için giriş yeri vardır. Öğretmenler ve okul yöneticileri, yönetim giriş ekranını kullanarak, öğrencilerin ders notları, başarı grafikleri, davranışları gibi birçok veriyi sisteme giriş yaparlar. Veliler de e okul vbs girerek, öğretmenler ve idarecilerin güncelledikleri bu bilgilere online olarak ulaşabilmektedirler. Veliler ve öğrenciler bu sisteme giriş yapabilmek için, okul yönetiminden aldıkları bir şifre, öğrencinin vatandaşlık numarası ve okul numarası ile sistemdeki tüm bilgilere ulaşabilirler.