Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varis günümüzde en sık rastladığımız toplardamar rahatsızlığıdır. Aslında altta yatan kalıtsal bir sebep söz konusudur. Özellikle bacaklardaki yerçekiminin tüm yükünü üstlenen toplardamarların, içindeki kapakçık sistemlerinin yeterli çalışmamasından kaynaklanan bir durumdur. Buna bağlı olarak da uzun zaman içerisinde damarların çaplarının artması, içindeki kan akımının yavaşlaması ve hastalarda görülen deride kabarık toparlanmış damar oluşumlarının oluşması ile seyreden bir hastalıktır. Kalıtsal yatkınlığın haricinde varis oluşumunda etken olan bir takım ek faktörlerde söz konusudur. Bunların en başında gelen de ayakta dikilerek çalışmak, hareketsiz kalarak çalışmak durumlarıdır.

Varis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığının en sık rastlanan belirtisi ayak bölgesinde ortaya çıkan şişlik ve ayakta kalmakla artan tipte ağrılardır. Şişliği en çok ayak bileği çevresinde ve ayak bileği ile diz bölgesi arasında görülür. Ağrı şikayetleri ise çoğunlukla ayak bileğinde ve ayağın yere en yakın kısmı olan ayak tabanlarında ve ayak topuklarında görülür. Daha ilerlemiş varise sahip olan hastalarda bu şikayetlere ek olarak özellikle gece oluşan kas krampları ve daha ileri evrelerde ki hastalarda da bacaklarda kendiliğinden oluşan ve iyileşme problemi yaşatan yaralar ortaya çıktığı görülür.

Varis hastalığı birtakım komplikasyonlarla karşılaşabilinen bir hastalıktır. Hastaların herhangi bir yerinde deriden kabarık bir vasıfta damarları tespit etmeleri ya da ince kılcal damarlar görmüş olmaları doktora başvurmaları için yeterli sebeplerdir. Bunun dışında hastaların bacaklarında ağrı, ayakta kalmakla artan ağrı ve şişlik şikayetleri olduğunda da toplar damar sağlığı açısından bir takım testlerden geçmeleri önerilen seçenektir. Bu tür durumlarda çok da gecikmemek kaydıyla bir hekime, tercihen de bir kalp damar cerrahına başvurmaları uygundur. Varis hastalığının teşhis ve tanısı için uygulanan fizik muayenenin haricinde bir takım laboratuvar tetkikleri vardır. Daha doğrusu radyoloji tetkikleri mevcuttur. En çok uygulanan yöntem fizik muayenenin arkasından her iki bacak için renkli doppler ultrason denilen, kabaca ”damar ultrasonu” olarak tabir edilen bir işlem basit ve oldukça kolay şekilde uygulanabilir. Bu işlem ile varis hastalığının zemininde yatan ana toplar damar problemi tespit edilmiş ve buna yönelik tedavisi planlanmış oluyor.

Varis hastalarının aslında hayatlarını belirli bir derecede tehdit eden iki önemli komplikasyonu vardır. Bunlardan bir tanesi, varis hastalığı nedeniyle yavaşlamış olan toplardamar bakımı sebebiyle oluşan pıhtının, o bölgeden kalkıp akciğere ulaşması ile akciğer embolisi denilen hadiseye sebep olmasıdır. Bu hayatı ciddi derecede tehdit edebilen bir sorundur ve varis hastalığında normal bir toplumda daha sık rastladığımız bir durumdur. Bunun haricinde varis hastalığının İleri evrelerinde özellikle bacağın ayağa yakın olan bölgelerinde, kendiliğinden oluşan ve iyileşme problemi ortaya çıkaran, ülserleşen yaralar oluşması da bir başka komplikasyondur. Bu durum belki hayatı tehdit etmemektedir. Ancak kişilerin sosyal yaşantısınıda ciddi şekilde kısıtlamaktadır.

Varis Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Varis hastalığının tedavisinde uygulanan birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemleri seçerken öncelikle hastanın varis hastalığının seviyesi belirlenir. Sonrasında varis düşük seviyedeyse basınçlı çorap tedavisi uygulanır. Orta ve ileri seviyelerde cerrahi müdahale, lazer ya da tıbbi araçlarla yapılır.