Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyuz Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Sarcoptes scabiei isimli bakterinin sebep olduğu uyuz hastalığı özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde daha sık görülür. Cilt hastalığı olan uyuz hastalığı ciltte kırmızı ve kaşıntılı bir döküntüye sebep olur. Ciltte aylar boyunca yaşayabilen hastalık akarları aynı kıyafetleri giyen, aynı ortamları paylaşan kişiler arasında daha yaygın şekilde görülür. Bu nedenle uyuz hastalığına hastane, askeri kışlalar, huzurevleri, bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda daha sık rastlanır. Bu gibi ortamlarda yaşayan kişileri bu hastalığa karşı dikkatli olmalarında yarar vardır. Bulaşıcı olması bu hastalığın en çok korkulan özelliği olarak bilinir. Hastalığa neden olan böcek gözle görülemeyecek kadar küçüktür ve deri altından ilerler. Halk arasında bu hastalığı kötü ve pis yerlerde olduğu söylenir ancak temiz kişilerde de oluşup çoğalabilir.

Uyuz Hastalığı Neden Olur?

Uyuz hastalığı sebepleri arasında en önemlisi koyun, at, eşek gibi hayvanlardan ya da başka birinde hastalığın olmasıdır. Hastalık çok hızlı şekilde bulaşmasıyla bilinir hatta salgına sebep olabilme özelliği de vardır. Geçmiş dönemlere bakıldığında deprem, savaş, kıtlık gibi dönemlerde bu hastalığın meydana geldiği görülür. Yetişkinlere kıyasla çocuklarda uyuz hastalığının görülme olasılığı daha fazladır. Bu hastalığın oluşumunu tetikleyen pek çok durum vardır. Bunlara az da olsa engel olabilmek adına bulunulan ortamlar iyi havalandırılmalıdır. Aksi takdirde hastalık kısa süre içerisinde çoğalabilir.

Uyuz Hastalığı Belirtileri

Uyuz hastalığının belirtileri arasında ilk sırada özellikle gece saatlerinde yaygın olarak yaşanan kaşıntılar yer alır. Kaşıntılar genel olarak parmak aralarında, göbek çevresinde, sırtta, ellerde ve boğaz çevresinde meydana gelir. Buna ek olarak genital bölge ve bacaklarda da kaşıntı ortaya çıkabilir. Yaşanan kaşıntı uykuyu bölecek kadar şiddetli olur.

Uyuz hastası olan kişilerde böcekler tünel açar. Dolayısıyla bu tüneller en belirgin belirti olarak ifade edilir. Açılan deliklerin içerisine kan dolar ve siyah nokta şeklinde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte deri pullu bir görünüme sahip olur. Hastalığın erken evresinde sulu ya da kırmızı kabarcıklar ile döküntüler meydana gelir. Bu belirtiler neticesinde hastalığın teşhisi daha kolay bir hal alır.

Uyuz Hastalığı Ve Tedavisi

Tedavisi kolay ve mümkün olan hastalıklardan biri de uyuz hastalığıdır. Genel olarak uyuz hastalığı tedavisi için krem kullanılır. Bu kremlerle birlikte başarı oranı oldukça yüksektir. Gece banyo yapılıp krem sürülmesi ve sabah tekrar banyo yapılması tedavi sürecinde etkilidir. Doktor tarafından verilen kremin kuru bir cilde sürülmesi ve cilt üzerinde yaklaşık sekiz ile on saat boyunca kalması tavsiye edilir. Tedavi için krem haricinde solüsyonlar da kullanılır. Kremden farklı olarak bu solüsyonlar haftada bir kere olacak şekilde doktor tarafından tavsiye edilen dozda sürülür. Doktor kontrolünde yapılan tedavilerde tedaviye bağlılık olumlu sonuç elde edilebilmesi bakımından önem taşır.