ÜVEİT HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMİ

ÜVEİT HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMİ

Üveit hastalığı, ciddi, sinsi seyirli ve kronik seyirli bir hastalıktır.Gözün orta tabakası olan uveanın (iris) iltihaplanması üveit olarak bilinir. Üvea tabakasında gözü besleyen damarlar mevcuttur. Bu nedenle uveanın mikrop kapıp iltihaplanması gözün tüm dokularını etkilemektedir.

Bu durum görmeyi ciddi bir etkileyip tehtid eden durumlara neden olmaktadır. Tedavide başarıyı arttıran en temel faktörler; erken teşhis, programlı takip, verimli hasta doktor ilişkisi ve doğru tedavi şeklidir.

Üveit Hastalığının Neden Olduğu Hastalıklar

Etmenler sağlandığı taktirde zarar gören göz birçok kez kurtarılabilir. Hastalığın şiddeti ne olursa olsun, üveit acil tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Geç kalındığı zaman göz bebeğinde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bazıları kalıcı yan etkilere yol açar. Bunlar;

l Göz bebeğinde şekil bozuklukları,

l Katarakt,

l Göz tansiyonu yükselmesi
Üveit Hastalığının Oluşma Nedenleri

l Virüsler,

l Mantarlar,

l Parazitler,

l Behçet hastalığı,

l Enfeksiyonlar,

l Göz travması,

l Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları
Gibi nedenler hastalığın oluşmasında önemli etmenlerdir. Kişi ışığa Üveit gözün ön bölgesinde sınırlandırılmış olduğunda alevlenme dönemlerinde gözde kızarıklık, bulanık görme veya görmede azalma, göz etrafında ağrı, ışığa karşı duyarlılık ve uçuşmalar biçiminde belirti verir. Alevlenme veya aktivasyon arkada ise belirtiler çoğunlukla bulanık görme ve görme azalması şeklinde belirir. Alevlenme merkezi bölgede ise ortaya çıkış ani görme azalması şeklindedir ve dokularda hasar oluşturduğundan kalıcı görme kayıpları meydana gelebilir. Merkezi bölgenin dışında oluşan alevlenme ve hasarlar görmede bulanıklık ile kendini gösterir ve bunlar her ne kadar sekel bırakarak sonlansa da makula etkilenmediği sürece kalıcı görme hasarı gibi durumlar söz konusu değildir.

Üveit Hastalığının Tedavisi
Üveit hastalığının teşhisi bazı hastalıkların tanısı gibi çok tipik görünümü nedeniyle hemen tanı konulabilir. Bu durumda bile, gözün arka bölümünün tutulması söz konusu ise görmenin nederece tehdit edildiğinin anlaşılması ve tedavinin etkinliğinin izlenmesi için bazı tetkikler yapılmalıdır. Bunlar;

l Anjiyografi,

l Ultrasonografi,

l ERG
Gibi ileri tetkikler gerekli görülebilir. Belirtiler ilk başta göz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Tedavi başladıktan sonra dâhiliye – ramotoloji birimi ile ortak araştırma yapılması gerekebilmektedir.

Özelliklegözde kuruluk var isestreoid ve göz bebeğini büyüten ilaçlar damlalar sıklıkla kullanılmaktadır. Gözde daha derinlerinde bulunan enflamasyonlarda sistemik ilaçların kullanılması gerekebilmektedir.

Üveit tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi bitse bile hastanın düzenli ve kontrollü olarak izlenmesi gerekmektedir.Tedavi bitse dahi, hasta periyodik olarak gözetlenmelidir. Hastalık tekrarlayabileceğinden, kontrollere ara verilmemesi, tedavinin yarıda kesilmesi ya da diğer organlarla ilgili farklı belirtiler hakkında sorgulama şarttır. Örnek olarak ağızda aft oluşu, ciltteki lekeler gibi belirtiler görüldüğü zaman geciktirme yapılmadan uzman bir hekime danışılması ve tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Ve hastalar unutmamalıdır ki Üveit hemen fark edilerek tedaviye başlanırsa görme korunabilir ya da geri kazanılması mümkündür. Erken tanı, doğru tedavi, sık ve iyi izleme, hasta hekim uyumu ile göz kurtarılması olağandır.

Anahtar Kelimeler: gözde kuruluk, bulanık görme, göz, üveit hastalığı

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.