Üveit Göz Hastalığı Belirtileri ve Tedavis

Üveit Hastalığı Nedir?

Üveit, uvea adı verilen gözün orta tabakasının şişmesidir. Bu durum enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan nedenlerden ortaya çıkabilir. Uvea, retinaya kan sağlar. Retina, gördüğünüz görüntüleri odaklayan ve bunları beyne gönderen gözün ışığa duyarlı kısmıdır. Uvea’dan gelen kan akımı nedeniyle normalde kırmızıdır.

Üveit genellikle ciddi değildir. Daha ciddi vakalar erken tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir.

Üveit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler bir veya iki gözde ortaya çıkabilir:

1. Gözde şiddetli kızarıklık

2. Ağrı

3. Görüntünüzde karanlık yüzen noktalar, floaters denir

4. Işık hassaslığı

5. Bulanık görüş

​Üveit Hastalığının Türleri

Birçok üveit türü vardır. Her tip, gözdeki iltihaplanma ile sınıflandırılır.

Anterior üveit (gözün ön kısmı)

Anterior üveit sıklıkla “iritis” olarak adlandırılır, çünkü irisi etkiler. İris, gözün ön tarafındaki renkli kısmıdır. Iritis en yaygın üveit tipidir ve genellikle sağlıklı kişilerde görülür. Tek gözü etkileyebilir veya her iki gözü de aynı anda etkileyebilir. Iritis en tehlikesiz üveit tipidir.

Orta üveit (gözün ortası)

Orta üveit, gözün orta kısmını içerir ve ayrıca iridosiklit olarak da adlandırılır. Gözün orta kısmı, iris ve koroid arasındaki gözün parçası olan pars plana’yı içerir. Bu üveit türü, başka türlü sağlıklı kişilerde ortaya çıkabilir, ancak multipl skleroz gibi bazı otoimmün hastalıklarla da bağlantılıdır.

Posterior üveit (gözün arkası)

Posterior üveit aynı zamanda koroidit olarak da adlandırılabilir çünkü koroidi etkiler. Koroidin doku ve kan damarları önemlidir, çünkü gözün arkasına kan verirler. Bu üveit tipi genellikle bir virüs, parazit veya mantardan enfeksiyonu olan kişilerde görülür. Otoimmün hastalığı olan kişilerde de görülebilir.

Posterior üveit, anterior üveitden daha ciddi olma eğilimindedir, çünkü retinada skar oluşumuna neden olabilir. Retina, gözün arkasındaki bir hücre tabakasıdır. Posterior üveit, üveitin en az görülen şeklidir.

Pan-üveit (gözün tüm parçaları)

Enflamasyon gözün tüm önemli kısımlarını etkilediğinde, pan-üveit denir. Genellikle üç üveit tipinin özelliklerinin ve semptomlarının bir kombinasyonunu içerir.

Üveit Hastalığının Tedavisi

Üveit tedavisi, üveitin nedenine ve tipine bağlıdır. Genellikle göz damlasıyla tedavi edilir. Üveit başka bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu altta yatan durumun tedavi edilmesi üveiti ortadan kaldırabilir. Tedavinin amacı gözdeki iltihabı azaltmaktır.

Her üveit tipi için genel tedavi seçenekleri şunlardır:

Anterior üveit veya iritis tedavisi, koyu gözlükleri, göz bebeğini genişletmek ve ağrıyı azaltmak için göz damlaları ve iltihap veya tahrişi azaltmak için steroid göz damlaları içerir.

Posterior üveit tedavisi ağız yoluyla alınan steroidler, göz çevresindeki enjeksiyonları ve enfeksiyon veya otoimmün hastalığı tedavi etmek için ek uzmanları ziyaret edebilir. Vücut çapında bir bakteriyel enfeksiyon genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir.

Orta üveit tedavisi, ağız yoluyla alınan steroid göz damlaları ve steroidleri içerir.

Şiddetli üveit vakaları, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerektirebilir.