Üroloji Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Adından da belli olduğu üzere üroloji hastalıkları genellikle vücutta bulunan üreme yolu ve organlarında oluşan rahatsızlıklara denmektedir. Fakat bunu biraz daha detaylandıracak olursak böbrek üstü bezleri ile kadın ve erkeklerdeki idrar yolları ayrıca da erkek üreme organlarını da işin içine dahil etmek gerekir.

Üroloji Hastalıkları Belirtileri

Tıp bilimi ve teknolojinin iç içe yürüdüğü bir çağda yaşamanın aslında en güzel tarafı da artık birçok hastalığa çözüm bulunabiliniyor oluşudur. Fakat yine de önce hastanın şikayetleri ilk elden dinlenmeli ve yapılması gerekli testlerden sonra genel bir değerlendirme yapılmalıdır. Bu bilgi ışında temel üroloji hastalıkları belirtileri hakkında kısa paylaşımlarda bulunmamız mümkündür.

Böbrek üstü bezi rahatsızlığı belirtileri

Kişi kendini sürekli olarak yorgun ve sinirli hissetmektedir. Ayrıca uyumakta zorluk çekmekte ve dikkat dağınıklığı ile birlikte doğal beslenme alışkanlıklarında değişmeler oluşmaktadır. Özellikle de tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu verileri ise yüksek kan şekeri, çarpıntı ve hipertansiyon izlemektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte egzama ve karın bölgesinde genişlemeler gözlenmektedir.

Mesane rahatsızlıkları belirtileri

Sistik, tümör ve idrar kaçırma gibi çeşitleri bulunmaktadır. Her birinin farklı belirtileri olduğu bilinse de genellikle ortak sebeplere bağlı oluşum gösterirler. Örneğin menopoz, mesanede bulunan taş, sinirsel çalışma bozuklukları, sarkma, prostat, kabızlık, enfeksiyonlar ve hormonal değişim gerektiren ilaçlar bu rahatsızlıklara neden olabilir. Yani tek tek belirti aramak yerine vücudunuzda olağan dışı bir değişim olduğunda ve zaten bu rahatsızlıklara sahipseniz en kısa zamanda bir ürolog ile iletişim kurmalısınız.

Penis ve testis rahatsızlıkları belirtileri

İltihaplanmalardan tümörlere yaralanmaların sebep olduğu hastalıklardan kireçlenmeye kadar sayısız rahatsızlık görülebilinmektedir. Bunlar için de herhangi bir ağrı duyulduğunda ya da normal olmayan durumlar tespit edildiğinde doğruca doktora gitmek gerekir.

İdrar yolları rahatsızlıkları belirtileri

Kişilerde görülen idrar yolu rahatsızlıkları genellikle enfeksiyon olarak açıklanmaktadır. O sebeple sık sık idrara çıkmaya başlamışsanız ve ağrılı yanma hissi oluşuyorsa vakit kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Ayrıca ağır ve kötü kokularla birlikte karnınızda şişlik ve baskı hissediyorsanız bunlar da idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasındadır.

Prostat rahatsızlığı belirtileri

İdrar yapma sırasındaki zorlanmalar ile birlikte gece sıklaşan idrar süreleri gözlemliyor hatta bu sırada kanamalara denk geliyorsanız prostat ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Kısırlık belirtileri

Kısırlığın her ne kadar gözle görülen bir belirtisi olmasa da birçok sebebi bulunmaktadır. Örneğin cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kanser türleri, obezite ve bazı ilaç kullanımları dahi infertiliteye neden olabilmektedir.

İktidarsızlık

Kişilerin duygu durumlarının bozulması ile ortaya çıkan iktidarsızlık sorunu bağımlılık ve şeker hastalığı gibi nedenlere bağlı olarak da kendini gösterebilmektedir. Hatta prostat ve ilerleyen yaşlarda oluşan damar tıkanıklıkları da iktidarsızlığın sebepleri arasında sayılmaktadır.

Üroloji Hastalıkları Tedavisi

Yukarıda da görüldüğü üzere üroloji bölümü birçok hastalıkla ilgilenmektedir. Ancak bunların doğru tanı ve özellikle de üroloji hastalıkları tedavisi için yapmanız gereken ilk şey bu bölümde yetkili bir doktor ile görüşmektir. Temelde her ne kadar test – tanı – tedavi mantığı uygulanıyor olsa da başlangıç seviyesindeki neredeyse her hastalık için önce ilaç tedavileri uygun görülmektedir. Ancak hastanın bu süreç boyunca izlenmesi sonucu eğer kişide olumlu sonuçlar gözlenmiyor ise önce hasta klinik ya da hastanelere yatırılmakta ve devamında çok daha detaylı bir gözlem ve tedavi gelmektedir. Hatta hastalığın ilerlediği durumlarda çeşitli cerrahi operasyonlar yapılmakta ve bunun sonucunda rapor tutulabilinmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.