Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Çağımızın en yaygın şikâyetlerinden biri unutkanlık olarak bilinir. Gerekli önlemler alınmadığında Alzheimer hastalığına kadar ilerleyebilen unutkanlık her yaştan insanda meydana gelebilir. Genel olarak hastalığın nedenlerine bakıldığında psikolojik nedenler ön plana çıkar. Özellikle depresyon hastalarında unutkanlık belirtileri daha sık görülür. İlk aşamada geçici hatırlama sorunları şeklinde ortaya çıkan unutkanlık için hafızanın güçlenmesine yardımcı olacak önlemler alınmalıdır. Önlem alınmadığı takdirde bu hastalık demans ve Alzheimer gibi hastalıklara yol açabilir.

Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlık hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Uyku düzeninin olmaması, normalden fazla telefon ve bilgisayar kullanımı, stresli yaşam tarzı hastalığın oluşumunda önemli etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra B12 vitamini eksikliği, bipolar bozukluk, şizofreni, metabolizmayı bozan hastalıklar, zekâ geriliği, beyin ile alakalı rahatsızlıklar, ağır diyetler, hipotiroidi, uykusuzluk, menenjit ve kafa travması da unutkanlığa sebep olur. Bunlar arasında özellikle B12 vitamini eksikliği unutkanlık nedenleri arasında yaygın olarak bilinir.

Unutkanlık Belirtileri Nelerdir?

Unutkanlık hastalığı belirtileri erken fark edildiğinde hastalığın ileri evreye geçmesine engel olabilir. Bu hastalarda unutkanlık çok sık görülür. Normal gün içerisinde yapılan aktivitelerin unutulması başlangıç seviyesiyken ileri evrelere geçildiğinde işe gitmek, yemek yapmak ve buna benzer rutin işleri unutmak gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hatta bazen önemli sosyal ilişkilerin unutulduğu da görülebilir.

Unutkanlık hastalığı olan kişiler konuşmaların, düşüncelerin, kitapların ve filmlerin unutulması gibi durumlar yaşayabilir. Buna yönelik olarak hastalarda sürekli aynı soruları sormak ya da aynı şeyleri anlatmak gibi olaylar oluşabilir. Hasta olan kişiler üzerlerine düşen görevleri yapmakta güçlük çekerler. Hastalığı etkisiyle plan yapamama, performansın azalması, görevleri aksatmak ya da hatırlamamak gibi sorunlar olabilir. Bunun yanı sıra hastalar adres bulmakta ve karar vermekte zorluk çekebilir. Daha öncende gidilmiş olan yollarda kaybolma, karışıklık, arkadaş ya da ailede meydana gelen değişmelerin fark edilmemesi de unutkanlık belirtileri arasında yer alır. Bunların haricinde ilgisizlik ve hissizlik, depresyon, anksiyete, saldırganlık ve sinirlilik de hasta olan kişilerde sıklıkla rastlanan durumlardır.

Unutkanlık Hastalığı Tedavisi

Unutkanlık tedavisi için genellikle özel bir yöntem ya da ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. İlaçlar hastalık nedeniyle ortaya çıkan şikâyetleri önlemek amacıyla tercih edilebilir. Tedavi sürecinde depresyon durumunun tedavi edilmesi, yüksek tansiyon seviyesinin aşamalı olarak düşürülmesi ve uyku apnesi probleminin tedavi edilmesi gibi durumlar uygulanabilir. Bunların haricinde unutkanlık için alternatif tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak, kitap okumak, sosyalleşmek, hafıza egzersizleri yapmak, yağ oranı düşük olan gıdalar tüketmek, sebze ve meyve yönünden zengin beslenmek, Omega 3 yağ asitleri içeren besinler tüketmek, bilgisayar kullanmak da unutkanlık tedavisinde olumlu sonuçlar verebilir. Ayrıca her gün on beş dakika güneşlenmek ve ara öğünlerde on tane çiğ badem tüketmek de tedavide işe yaramaktadır.