Terleme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çok sık duyulan bir hastalık olmamasına karşın dünya üzerinde pek çok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer alan terleme hastalığı yaz aylarında insanları aşırı derecede bunaltır. Kişinin hem özel hem de sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu hastalık insanlarda fiziksel ve ruhsal yönden bozukluklara yol açar. Normal bir insan gün içerisinde ortalama 500 cc’lik sıvı miktarında terler. Bu hastalığa sahip olanlarda ise günlük ter miktarı 2000 cc’lere kadar ulaşır. Aşırı derecede sıvı kaybına neden olan bu durum insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Dolaysıyla bu kişilerin vücut dengesini sağlamak amacıyla gün içerisinde normal bir insana kıyasla iki ya da üç kat daha fazla sıvı tüketmeleri gerekir. Aksi takdirde yaşanan sıvı kayıpları ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Terleme Hastalığının Nedenleri

Terleme hastalığının nedenleri içerisinde kadınlar için menopoz dönemi önemli etkendir. Bunun sebebi sempatik sinir sisteminin daha az ya da daha fazla çalışmasından kaynaklanır. Terleme denilince akla ilk olarak gelen yerlerden biri de böbrek üstü bezleridir. Bu bezler yetersiz kaldığında gerekli hormonlar az ya da fazla salgılandığı için kişi sürekli terler ve bu da hastalığa sebep olur.

Obezite ve şeker hastalığı da terleme üzerinde etkiye sahiptir. Şeker hastalığının ilerleyen evrelerinde ani şeker düşüşleri yaşandığından dolayı buna bağlı olarak terleme olabilir. Obezitenin vücuda etkileri arasında da terleme hastalığı ilk sıralarda yer alır.

Terleme Hastalığı Tedavisi

Terleme hastalığı tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanır. Bunlar içerisinde ilk sırada iyontoforez adı verilen yöntem vardır. Bu yöntemde küçük su banyosunun içerisinde sorun yaşayan hastaların ayak ve ellerine hafif dereceli elektrik akımı verilir. Bu yöntem hafif ve orta dereceli terlemesi olan kişilerde oldukça iyi sonuçlar elde ettirir. Eğer hasta bu tedaviden fayda görmez bu durumda hastalara ağızdan ilaç tedavisi uygulanır.

Terleme hastalığına çözüm için BOTOX da sıklıkla kullanılır. Özellikle koltuk altı terlemelerine karşı kullanılan bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirler üzerinde uyuşturucu etki yaratır. Böylece terleme sorunu üç dört kat kadar azalır. Altı ile on iki ay kadar sonra işlemin tekrarlanması gereklidir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Ellerde ve yüzde aşırı terleme varsa bu durumda cerrahi tedavi uygulanır. Bu teknikte koltuk altından bir delik açılarak akciğer bölgesindeki el ve yüze giden sinirlerin uç kısımları kesilir. Eller için yüzde yüze yakın başarı elde edilir. Ayak bölgesindeki terlemeyi önlemek için ise beldeki sinirler kesilir.

Aşırı terleme sorununu önlemek için terlemenin altında yatan nedenin iyi araştırılması gerekir. Eğer bu durum bir hastalıktan kaynaklanıyorsa önce o hastalığa yönelik tedavi uygulanmalıdır. Bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin daha hafif giysiler kullanması önerilir. Asıl tedavinin yanı sıra bunlara da dikkat etmek fayda sağlar.