Talasemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Son dönemlerde çok sık görülmeye başlayan ve bu nedenle daha çok dikkat çeken talasemi, kalıtımsal olan bir kan hastalığıdır. Kişideki hemoglobin miktarının normalden az olması ve kırmızı kan hücrelerinin değerlerinin azalması sonucunda ortaya çıkan talaseminin birkaç farklı çeşidi mevcuttur. Sizin için hazırlanan bu yazıda talasemi hastalığının temel belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında geniş bilgiler verilmiştir.

Talasemi Hastalığı Nasıl Oluşur?

Halk arasında Akdeniz anemisi olarak bilinen talesemi, en çok görülen genetik hastalıkların başında gelmektedir. Tehlikeli bir hastalık olsa da, teknolojinin gelişmesi ile beraber tıp alanında yaşanan ilerlemeler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kişinin kırmızı kan hücreleri içerisinde bulunan hemoglobin son derece önemlidir. Çünkü dokular için gerekli olan oksijeni taşır ve yapımı da genlerin kontrolündedir. Genetik etkilerden dolayı hemoglobini meydana getiren zincirlerden herhangi birinde bozukluk olması durumunda talasemi meydana gelir.

Taşıyıcı bir talasemi hastalığı olan kişilerin tüm ailesine tarama yapılarak hastalık teşhis edilir. Ayrıca kansızlık sorunu yaşayan kişilere de bazı tetkikler yapılarak talasemi teşhisi konulur. Talasemi hastalığının alfa – beta olmak üzere iki temel türü bulunmaktadır.

Talaseminin klinik olarak üç seyri vardır:

Talasemi Taşıyıcılığı: Kişilerde genel olarak tek bir talasemi geni bulunmaktadır. Bu gen anne ya da babadan çocuğa geçer. Ancak anne ve babalar diğer sağlam genleri sayesinde sağlıklı olurlar. Bu seyirde kişide hastalık tam olarak görülmez. Yapılan kan sayımında orta derecede bir kansızlık görülür.

Cookey Anemisi: Talasemi hastalığının ağır bir şekilde seyrettiği evredir. Genelde bebekler 6 aylık oldukları zaman aniden başlayan bir kansızlık sorunu yaşarlar ve bu durum kalp yetmezliğine neden olur.

Talasemi İntermedia: Bu evrede genelde 1 yaşından sonra talasemi teşhisi konulur. Taşıyıcı evresinde olduğu gibi hafif bir evredir.

Talasemi son derece önemli bir hastalıktır. Bu nedenle belirtilerinin iyi bilinmesi ve bu belirtiler görüldüğü zaman aksatmadan doktora gidilmesi gerekir. Peki, talasemi hastalığının belirtileri nelerdir?

Talasemi Hastalığının Belirtileri

Talasemi hastalığına yakalanan kişilerin vücudunda yeterli oranda hemoglobin üretimi görülmez. Bu durum sonrasında ise yüksek oranda anemi ortaya çıkar. Kalıtsal bir rahatsızlık olan talasemi bulaşıcı değildir ve basit bir kan testi ile ortaya çıkmaktadır. Talaseminin tedavisi için erken teşhis önemlidir. Hayati önem taşıyan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

İdrarın koyu renkli olması

Cilt renginin soluk ve sarı olması

İştahsızlık görülmesi

Baş ağrısı

Halsizlik

Gelişimde gerilik

Nefes darlığı ve yüksek oranda kansızlık

Sarılık

Karında şişlik

Karaciğer ile dalakta büyüme

Sinirlilik hali

Talasemi Hastalığının Tedavisi

Talasemi hastalığının seviyesine göre tedavi yöntemi de değişmektedir. Temel belirti şikâyetleri ile giden hastalara gerekli kan testleri yapılarak hastalığın teşhisi konulur ve seviyesi belirlenir.

Hafif olarak görülen talasemi hastalığında genel olarak bir tedavi gerekmez. Ancak doğum ya da ameliyat gibi operasyonlardan sonra herhangi bir komplikasyon oluşmaması için kan nakli yapılabilir.

Şiddetli bir talasemi evresi geçiren kişilere sürekli kan nakli yapılır. Bu işlem sonrasında hastanın kanındaki demir oranını yükselir. Bu durum sonucunda kalp, karaciğer ve diğer bütün organlar zarar görebilir. Bunun önüne geçmek için ise demirin azalmasını sağlayacak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi sonuç vermediği zaman kök hücre nakli yapılarak hastalık tedavi edilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.