Still Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Still Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk döneminde görülen romatoid artrit hastalığının, 16 yaşından büyüklerde görülen bir formu olan still hastalığı, genellikle 16-35 yaş aralığında ve kadınlarla erkeklerde eşit oranda görülen bir hastalıktır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, virüslerin ve bakteriyel enfeksiyonların bu hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.

Still Hastalığı Belirtileri

Hastaların % 95’inde gün içinde 40 dereceye varan yüksek ateş görülür ve bu ateş tedavi edilmediği müddetçe aylarca sürmektedir. Still hastalığı belirtileri, yüksek ateş, deri döküntüleri ve eklem iltihabıdır. Deri döküntüleri somon ve pembe renkli olarak ataklar halinde ortaya çıkar. Bu döküntüler birkaç santimetreye kadar ulaşabilir. Döküntüler genellikle ateşin yükseldiği zamanlarda, gövde, kol ve bacakların üst kısmında ortaya çıkar ve kaşıntı yapmazlar. Eklem ağrıları ve eklem iltihabı genellikle tüm hastalarda görülür. Eklem iltihabı, eklem yerlerinde şişme, kızarıklık ve ısı artışı şeklinde ortaya çıkar. Çoğunlukla büyük eklemlerde oluşur ama hemen her eklemde de olabilir. Hastalığın başlangıcında boğaz ağrısı görülür. Hastalığın diğer belirtileri arasında, karın ağrısı ve şişkinlik, lenf bezlerinde büyüme, kilo kaybı, akciğer zarında sıvı toplanmasına bağlı olarak nefes alıp verirken ağrı, kalp zarında sıvı birikmesine bağlı olarak da devamlı göğüs ağrısı görülür.

Still Hastalığı Tanısı

Hastalıkla benzer belirtileri bulunan, lösemi, vaskülitler, viral enfeksiyonlar ve lenfoma gibi hastalıklar nedeniyle hastalığa tanı koymak zorlaşır. Çeşitli laboratuvar testleri hastalığa tanı koymak için yardımcı olur. Testlerde görülen eritrosit sedimentasyon hızı, hemoglobin düzeyindeki düşüklük, serum ferritin düzeyindeki yükseklik ve karaciğer testlerinde görülen geçici ve hafif yükseklik hastalığın bulguları arasında yer alır. Bilgisayarlı tomografi ve ultrason ile karaciğer ve dalaktaki büyüme saptanabilir. Eklem tomografisi ile de eklem ve kemiklerin kontrolü yapılır.

Still Hastalığı Tedavisi

Still hastalığı tedavisi, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ile dikkatli bir şekilde yapılır. Bu ilaçlar ile ağrı ve iltihaplanmalar giderilir. İlaçların dikkatli kullanılmaması karaciğer fonksiyon testlerini bozabilir. Deri döküntüleri, yüksek ateş ve eklem ağrıları için ise kortizon tedavisi uygulanır. Hastaların % 60’ında ilaçların yanı sıra kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Bazı hastalardaki eklem iltihapları inatçıdır ve kortizon tedavisi ile kontrol altına alınamaz. Bu durumda metotreksat kullanılır. Hastalığın tedavisi uzun yıllar sürebilir. En az 2 yıl düzenli ilaç kullanımı ile hastalık kontrol altına alınabilir. Hastalık eğer tekrar etmezse, ilaçların dozu azaltılarak kesilebilir. Hastalık ölümcül bir hastalık değildir. Ancak, ani ilaç değişikliklerinde hemofagositik sendrom adı verilen durum ortaya çıkabilir. Bu durum yatırılarak ve yoğun ilaç tedavisi ile düzeltilebilir.